Sınırda tek başına

Sınırda tek başına
Sınırda tek başına

İnsani Yardım Vakfı tarafından 4 bin Suriyeli sığınmacıya hergün iki öğün yemek dağıtılıyor.

New York'taki BM Güvenlik Konseyi toplantısında aradığını bulamayan Türkiye, sınırında on binlerce mülteci ile 'tek başına' kaldı.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Suriye’den yaklaşık 90 bin sığınmacıya kucak açan Türkiye , bundan sonra Suriyelileri sınırın sıfır noktasında karşılayacak ve Suriye topraklarında kalmalarını isteyecek. Sığınmacılar konusunda kapasitesinin yüzde 90’ını dolduran Türkiye, bundan sonra yardımlarını sınırın sıfır noktasından Suriye topraklarındaki sığınmacılara teslim edecek. Sadece hasta yaşlı ve bakıma muhtaç çocuk sığınmacıların geçişine izin verilecek. Türkiye’de yeni yapılan üç kampın ikisine yurtlardaki yaklaşık 17 bin Suriyeli taşınacak.
 

Hedef yüzlerine vurmaktı
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BMGK’dan Suriye’ye komşu ülkelerdeki göçmen kamplarına ziyaret düzenlenmesini, Suriye rejiminin göçü yaratan eylemlerine son vermesi için tedbir alınmasını, bu mümkün olmuyorsa da yerinden edilenler için uluslararası toplumun gerekli önlemleri almasını istedi. Ancak, BMGK içinde bu çağrı somut bir karşılık bulmadı. Şimdi Türkiye’nin en büyük beklentisi, BM’nin Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) gibi insani kuruluşlarının inisiyatif alması ve somut adımlar atması.
Davutoğlu’nun New York’taki BM Güvenlik Konseyi toplantısına katılmasının amacı, Konsey üyelerinin ve Batılı ülkelerin Suriye krizinin insani boyutundaki duyarsızlığını ‘yüzlerine vurmak’ olduğu bildirildi. Yapılan görüşmelerde, Suriye’deki sığınmacı sorununun coğrafi durum bahanesiyle sınır komşularına yıkılmak istendiğinin altı çizilerek, “Bu bir uluslararası sorundur ve herkesin meselesidir. Herkes taşın altına elini sokmak durumundadır” mesajı verildi.Kamplara sahip çıkılsın
 
Şu anda, Suriye’nin hangar gibi tesisleri Suriyelilerin konaklaması için yeterli oluyor, ancak yakında sözkonusu bölgede çadır kentler oluşabilir. Türkiye, kendi topraklarındaki kampları BMMYK’ne teslim etmediği için BM’den maddi destek alamıyor. Ancak BMMYK’nden Suriye’deki sığınmacılar için hareket etmesini bekliyor. BMMY Komiseri Antonio Guiterrez’in Türkiye’ye yapacağı ziyarette Suriye’de oluşacak sığınmacı kampları ve söz konusu kamplarda kalanların güvenliği ön plana çıkacak.
Diplomaside ve uluslararası yerinden edilmiş kişiler hukukunda, bir ülkedeki yerinden edilmiş insanların BMMYK tarafından himaye altına alınması için üç yol var: Birincisi Suriye’nin onay vermesi, ama böyle bir olasılık yok. Güvenlik Konseyi’nin de sığınmacı bölgesini uçuşa yasak bölge ya da tampon bölge ilan etmesi Rusya ve Çin’in açık tavrı nedeniyle mümkün görünmüyor. Tek seçenek olarak da gönüllüler koalisyonu kalıyor.
ABD Senatosu’ndan ve Dışişleri’nden heyetler Eylül ayında sık sık Türkiye’ye gelecek. BM Genel Kurulu nedeniyle Eylül ayında New York’ta hareketli günler yaşanacak. Ardından da Fas, Suriye’nin Dostları toplantısına ev sahipligi yapacak.