Sintia fırtınası 14 can aldı

Sintia fırtınası 14 can aldı
Sintia fırtınası 14 can aldı
Avrupa'yı etkisi altına alan Sintia fırtınasından en çok Fransa etkilendi

Yetkililer, fırtınanın en fazla Fransa’da etkili olduğunu, bunun 1999’dan bu yana çıkan en şiddetli fırtınalardan biri olduğunu belirtti.

Batıdaki Vendee bölgesinde 5 kişinin fırtınanın neden olduğu sellerde boğularak can verdiği, suların 1,5 metreyi bulduğu bildirildi.

Dijon bölgesinde fırtınanın etkisiyle düşen kirişin altında kalan 78 yaşında bir kişinin yaşamını yitirdiği, Oleron’da da 88 yaşındaki bir kadının ve 2 kişinin boğulduğu belirtildi.

Saatteki hızı 150 kilometreyi bulan rüzgarlar nedeniyle bir kişinin Luchon bölgesinde ağacın devrilmesi sonucu can verdiği kaydedildi.

Fırtınadan en fazla etkilenen batıdaki ve orta kesimlerdeki bölgelerde bir milyon kişi elektriksiz kaldı.

Hava ve demiryolu ulaşımını etkileyen fırtınada onlarca kişinin yaralandığı bildirildi.

Bu arada Sintia, İspanya ve Portekiz’de de etkili oluyor. Portekiz’de bir ağacın devrilmesi sonucu bir çocuk can verirken, İspanya’da da devrilen ağaç ve duvarın altında kalan 3 kişinin öldüğü belirtildi.

Almanya’da 1 kişinin ölümüne neden oldu


Almanya’nın dagüney batısında etkili olan kasırga, Baden-Württemberg eyaletinde 1 kişinin ölümüne neden oldu.

Polis, Feldberg kenti yakınlarında, kasırgadan dolayı kökünden sökülen ağacın bir otomobilin üzerine devrilmesi sonucunda bir kişinin öldüğünü bildirdi. Otomobilin içinde bulunan diğer bir kişinin de olay sırasında ağır şekilde yaralandığı belirtildi.

Rheinland-Pfalz ve Saarland eyaletlerinde de etkili olan kasırga sırasında Lindau kentinde de, bir kadının, kapatmaya çalıştığı demir kapının sökülerek üzerine düşmesi sonucunda ağır yaralandığı ifade edildi. Çok sayıda kara yolunun yollara düşen ağaçlardan dolayı kapalı olduğu kaydedildi. (aa)