Sırbistan TV'sinde 'Srebrenitsa' belgeseli

Sırbistan'ın devlet televizyonu RTS 1, Bosna Hersek'te 1995 yılının Temmuz ayında 8 bin Boşnak erkeğin katledildiği ve BM tarafından soykırım olarak kabul edilen Srebrenitsa'da yaşananlarla ilgili belgesel film yaptı.

SARAYBOSNA- RTS 1 Haber Programı Editörü ve Filmin Yapımcısı Slacana Zariç, gazetecilere yaptığı açıklamada, 9 Temmuzda saat 21.00'de yayınlanacak filmde, 1995 yılında Srebrenitsa'da işlenen savaş suçlarını, Sırbistanlı izleyicilere anlatmaya çalışacaklarını bildirdi.

Belgeselin Srebrenitsa'da yaşananlarla ilgili Sırbistan'da yayımlanacak ilk film olma özelliği taşıdığını vurgulayan Zariç, Sırbistan izleyicisinin filme ne tür tepki vereceğini şu anda bilmenin mümkün olmadığını söyledi.

Filmde, 1995 yılında Srebrenitsa soykırımından kurtulabilen insanların çekilmiş orijinal görüntülerinin kullanıldığını ifade eden Zariç, belgeselde savaş mağdurlarından Hatice Mehmedoviç, Hayra Çatkiç ve Hakkı Meholyiç'in görüşlerine yer verildiğini kaydetti.

Slacana Zariç, film çekimleri sırasında Srebrenitsa bölgesinde katliamların işlendiği Sandiçe, Kozluk, Kravice gibi yerleri gördüğünü ifade ederek, "Yapılan katliamın büyüklüğüne inanamadım. O yerlerde hiçbir anıtın olmamasına da çok şaşırdım" dedi.

Filmin RTS 1'de 9 Temmuz'da saat 21.00'de yayımlanması konusunda da Zariç, şunları kaydetti:

"Bu filmi, 11 Temmuzda Srebrenitsa olaylarının 15. yıldönümünde yayımlamayı planlıyorduk. Ancak o tarihte 2010 Dünya Kupası finali oynanacak. Final maçıyla, belgeselimizin örtüşmemesi için yayın tarihini 9 Temmuz olarak belirledik. 9 Temmuzda hiçbir maç oynanmayacak. Filmi geç bir saatte değil de herkesin izleyebilmesi için prime-time da yayımlamak istiyoruz."

Slacana Zariç, belgeselde 1995 yılında BM kontrolü altında bulunan Srebrenitsa'da görev yapan Hollandalı askerlerin de görüşlerine yer vermek istediklerini, ancak bu tekliflerinin o dönemde Srebrenitsa'da görev yapan askerlerce kabul edilmediğini açıkladı.

"Srebrenitsa" belgeselinin yapımcısı Slacana Zariç ile yönetmeni Filip Coloviç, bir süre önce de eski Yugoslavya'nın lideri Mareşal Josip Broz Tito'nun eşi Jovanka Broz'un hayatını konu alan bir belgesel film çalışması yapmışlardı. (aa)