Sırbistan'da tartışma yaratan suikastçı heykeli

Sırbistan'da tartışma yaratan suikastçı heykeli
Sırbistan'da tartışma yaratan suikastçı heykeli
Sırbistan'da, Avusturya Macaristan Prensi Franz Ferdinand'ı öldürerek Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasına neden olan suikastçi Gavrilo Princip'in heykelinin dikilmesi tartışma yarattı.

RADİKAL - Sırbistan’da pazar günü Avusturya Macaristan Prensi Franz Ferdinand'ı öldürerek Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasına yol açan suikastçı Gavrilo Princip'in heykelinin açılışı yapıldı. Belgrad'da yüzlerce kişilik kalabalığın önünde açılan 2 metrelik bronz heykel tartışmalara da yol açtı. Sırbistan Devlet Başkanı Tomislav Nikolic, Princip'i “özgürlük savaşçısı ve bir kahraman“ olarak nitelendirdi.

Nikolic, açılıştaki konuşmasında, " Bugün gerçeklerden korkmuyoruz. Gavrilo Princip, bir kahramandı, özgürlük düşüncesinin, tiranların öldürülmesinin sembolüydü“ dedi. Nikolic, Sırbistan dışında Princip'in bir "terörist olduğunu düşünenlere" hitaben ise “Diğerleri ne isterse düşünebilir” ifadelerini kullandı.

SAVAŞ SONA ERMEDEN ÖLMÜŞTÜ

Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun ülkesini işgal etmesine karşı çıkan Sırp milliyetçisi Princip, 28 Haziran 1914'te tahtın varisi Ferdinand'ı vurarak Avrupa'yı Birinci Dünya Savaşı'na sürükleyen olayların önünü açmıştı. Bosna'daki Sırplar Princip'i bir "kahraman" olarak algılarken, Hırvatlar ve Müslümanlar bir "katil" olarak görüyor. Birinci Dünya Savaşı başladığında çoğu Müslüman ve Hırvat, Avusturya Macaristan İmparatorluğu'na bağlı olmayı tercih etti.

Birinci Dünya Savaşı'nda 14 milyon insan öldü. Ölenlerin 5 milyonu sivil, 9 milyonu da askeri personeldi. Princip, suikast sonrası hemen tutuklanmış ve savaş sona ermeden birkaç ay önce ölmüştü.