Sırbistan'dan Nato'ya red

Sırbistan'dan Nato'ya red
Sırbistan'dan Nato'ya red
Sırbistan İçişleri ve Savunma Komitesi Başkanı Bayatoviç:"Sırbistan'ın NATO üyeliği için henüz erken"

Sırbistan İçişleri ve Savunma Komitesi Başkanı Duşan Bayatoviç, ülkesinin Avro-Atlantik entegrasyonu ve NATO üyeliği için daha erken olduğunu söyledi.

Bazı resmi temaslar için başkent Belgrad'da bulunan NATO Parlamenterler Asamblesi Heyeti, Başbakan İvitsa Daçiç ve Meclis Başkanı Neboyşa Stefanoviç ile yaptıkları görüşmenin ardından aynı zamanda Sırbistan Meclisi'nin NATO Parlamenter Asamblesi daimi delegasyon üyesi olan İçişleri ve Savunma Komitesi Başkanı Duşan Bayatoviç ile bir araya geldi.

Sırbistan Meclisi'nden yapılan açıklamada, Bayatoviç'in konuk heyete ülkenin iç politika öncelikleri, ülke güvenliği ve savunması, NATO ile ilişkiler, Kosova'daki son durum ve Balkan ülkeleriyle ilişkiler hakkında bilgi verdiği belirtildi.

"KOSOVA'YI TANIMAYACAĞIZ" 

Kosova'yı tanımayacaklarını bir kez daha yineleyen Bayatoviç, Belgrad ile Priştine arasındaki diyaloğu en üst seviyeye çıkarmaya hazır olduklarını söyledi. Bölgesel ilişkilere de değinen Bayatoviç, Bosna-Hersek'in toprak bütünlüğünü tanıdıklarını ve ülkenin kurucu anlaşması olan Dayton Antlaşması'na saygı gösterdiklerinin altını çizdi.

Açıklamada, Bayatoviç'in heyetteki temsilcilere ülkesinin, Barış Ortaklığı'nın tüm imkanlarını kullanmaya hazır olduğunu ilettiği, ancak yine de Avro-Atlantik entegrasyon ve NATO üyeliği konularında henüz hazır olmadığını söylediği belirtildi.

Toplantıya, Sırbistan Meclisi'nin NATO Parlamenter Asamblesi Daimi Delegasyonu üyelerinden Dragan Şormaz ve Deyan Radenkoviç'in yanı sıra farklı partilerden milletvekilleri de katıldı.

Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandar Vuçiç de göreve geldiğinde Sırbistan'ın NATO üyesi olmayacağını söylemişti. (aa)


  ETİKETLER:

  NATO

  ,

  Politika

  ,

  ülke

  ,

  Resmi