Sırbistan'dan tehlikeli hamle

Sırbistan'dan tehlikeli hamle
Sırbistan'dan tehlikeli hamle
Sırbistan jandarma birlikleri, Kosova ile Sırbistan arasındaki 1 numaralı sınır geçidi Yarinye'yi geçerek Kosova topraklarına girdi.

PRİŞTİNE - Sırbistan jandarma birlikleri, Kosova ile Sırbistan arasındaki 1 numaralı sınır geçidi Yarinye’yi geçerek yüzlerce metre Kosova topraklarına girdi. Sırbistan devlet televizyonu Jandarma Birlikleri’nin Kosova’ya girme görüntülerini yayınladı.

Görgü tanıkları Kosova’nın ’Koha Ditore’ gazetesine yaptıkları açıklamalarda Sırbistan Jandarması mensuplarının bir kaç saat Kosova topraklarındaki Rudare köyünde kaldıklarını bildirdi.

1 numaralı sınır geçidi son anlaşmaya kadar Yarinye’de bulunuyordu. Yapılan son anlaşma ardından bu sınır geçidi Rudnica köyü civarında yer alan Sırbistan sınır geçidi yakınlarına taşındı.

Görgü tanıklarına göre Kosova kurumları yetkililerinin bulunduğu sınır geçidini geçen Sırp jandarması, sınır geçidini ve orada bulunan yetkilileri korumak için Kosova topraklarına girdi.

Jandarma birliklerinin Kosova topraklarına girmesi Kosova da büyük tedirginlik yarattı. Jandarma birliklerinin Kosova topraklarına girmesiyle ilgili Kosova Hükümeti ve Kosova sınırlarını koruyan Barış Gücü KFOR’dan henüz açıklama yapılmadı.

DHA - Turan KASAP