Şirin Ebadi, Erivan'da muhalefet mitinginde konuştu

Şirin Ebadi, Erivan'da muhalefet mitinginde konuştu
Şirin Ebadi, Erivan'da muhalefet mitinginde konuştu

İnsan Hakları Savunucusu Şirin Ebadi(solda),Uluslararası İnsan hakları Federasyonu Başkanı Suer Belassen

Nobel ödüllü ilk Müslüman kadın olan Azeri kökenli İran vatandaşı, İnsan Hakları Savunucusu Şirin Ebadi Ermenistan'da dün düzenlenen muhalefet mitinginde konuştu.

Nurettin ATMACA

BAKÜ- Sözlerine “Biz sizin sesinizi bütün dünyaya duyuracağız” diyerek başlayıp Ermeni muhalefete destek veren Ebadi, 150 İnsan Hakları Kuruluşu adına Ermenistan'daki siyasi hükümlülerin derhal ve kayıtsız-şartsız serbest bırakılmasını istedi. Uluslararası İnsan hakları Federasyonu Başkanı Suer Belassen de, aynı istemi tekrarlayarak, Ermeni siyasi mahkûmların özgürlüğe kavuşması için mümkün olan her şeyin yapılacağını bildirdi.

İran’daki son cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde yapılan baskılara dayanamayarak ülkesini terk etmek zorunda kalan Şirin Ebadi’nin Tahran’da bir bankada bulunan Nobel Ödül belgesi ve madalyasına İran yönetimince el konulmuştu. Nobel ödüllerini dağıtan Norveç Dışişleri bakanlığı ise durumu “Şok ediciö olarak niteleyerek,ilk kez Nobel Ödülü’ne ulusal yetkililer tarafından el konulduğunu açıklamıştı.

Ebadi, İran’da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı yeniden iktidara getiren tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerini ve sonuçları protesto eden göstericilere zor tatbik edilmesini protesto etmişti.(dha)


    ETİKETLER:

    Nobel

    ,

    Norveç