Sisi açıkladı: Araplar ortak ordu kuruyor

Sisi açıkladı: Araplar ortak ordu kuruyor
Sisi açıkladı: Araplar ortak ordu kuruyor
Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, Arap liderlerin 40 bin kişilik ortak bir askeri güç oluşturma konusunda anlaştığını açıkladı.

Sisi, Mısır ’ın Şarm el Şeyh kentinde düzenlenen 26’ncı Arap Birliği Zirvesi’nin ikinci gününde yaptığı açıklamada, Arap liderlerin “ortak askeri güç” oluşturma konusunda fikir birliğine vardığını duyurdu.

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkelerinin Yemen’e başlattığı “Kararlılık Fırtınası” operasyonunun ardından düzenlenen zirvede konuşan Sisi, ortak askeri güce katılacak devletlerin temsilcilerinin bir araya gelerek, söz konusu orduyla ilgili çalışmaları yürüteceğini belirtti.

40 BİN ASKER

Associated Press’in haberine göre, Mısırlı yetkililer, ortak gücün; savaş gemileri ve uçaklarınca desteklenen yaklaşık 40 bin askerden oluşacağını söyledi.

Arap dışişleri bakanları da geçtiğimiz günlerde, ortak bir Arap ordusu kurulması konusunda prensipte anlaşmıştı.

Söz konusu oluşum, gerçekleşmesi halinde, Birleşmiş Milletler ve NATO ’dan sonra dünyanın üçüncü birleşik ordusu olacak.

Açıklanan ortak güce Arap Birliği üyesi 22 ülkenin tamamının katılması beklenmiyor.


  http://www.radikal.com.tr/132403213240322

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ha ha ha - okangungor

  kurun tabii, hatta birkaç tane kurun. israile karşı hiçbir zaman kullanamayacağınız amerikan malı silahlarınızla ancak birbirinizi öldürürsünüz.

  İlahi Komedya - selo4433

  Araplar tabi bütün hakiki Araplar değil; birleşik Arap ordusu kuracaklar. merak ediyorum bu orduyu İsrail'e karşı mı koruyorlar yoksa; kendi Arap halkına karşı mı? Tarih boyunca görülmüş ki Muaviye ve Yezid ölmedi hiç bir zaman da ölmeyecek.