Sisi ile Mursi'nin güç savaşı

Sisi ile Mursi'nin güç savaşı
Sisi ile Mursi'nin güç savaşı
Mısır'da Cumhurbaşkanı Mursi ile darbenin mimarı General Sisi arasındaki iplerin 'Sina restleşmesi' yüzünden koptuğu ortaya çıktı.

Mısır ’da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin taraftarları gösterilerini sürdürürken, darbe yapan ordu ile sivil yönetim arasındaki çatlağın Sina Yarımadası’ndaki silahlı selefiler ile Hamas konusundaki restleşmelerle başladığı ortaya çıktı. AP’nin ordu, askeri istihbarat, polis ve hükümet kaynaklarına dayandırdığı habere göre Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı General Abdulfettah Sisi, Mursi’nin ülkeyi kargaşaya sürüklediğine inanıyordu. Mursi’nin ekibi ordudaki komutanları Sisi’ye karşı örgütlemeye çalışırken Sisi de en az iki konuda emrine karşı geldiği Mursi’den kurtulmak için fırsat kolluyordu. 

Sisi’ye göre Hamas da karıştı

Sisi, cumhurbaşkanının Sina Yarımadası’ndaki silahlı selefi grupların elini rahatlattığını, Hamas’ın da Sina’da olanlarda parmağı olduğunu düşünüyordu. Emekli General Semih Seyf el Yezl, Mursi’nin geçen ağustosta Sina’da 16 askerin öldürülmesi üzerine İslamcı militanlara karşı ordunun operasyon planını “Müslüman kanı dökülmesini istemiyorum” diyerek durdurmak istediğini ama Sisi’nin reddettiğini aktardı. 

Milli güvenliği devralma planı

Ayrıca ordu 16 askerin öldüğü saldırıya karışanların Gazze’de olduğunu belirtip Hamas’tan bunları teslim etmesini istediğinde Mursi buna da karşı çıktı. Sisi Mursi’nin bu yılın başında Port Said’de 40 kişinin öldüğü gösterilere karşı sert tutumundan rahatsızdı. Ordu nisanda eğer Mursi şiddet olaylarını kontrol edemez hale gelirse ulusal güvenliği devralma planı hazırladı. Ama plan Mursi’nin görevden alınmasını içermiyordu. Askerler Port Said’e sevk edildiğinde halkın tezahüratı ile karşılaşmıştı. Mursi’nin gösterilerin güçle bastırılması emri üzerine Sisi “Halkın talepleri var” yanıtını verdi. Bu olaylar sırasında Sisi, Cumhuriyet Muhafızları ile bir araya geldiğinde askerler Mursi’nin, yeni genelkurmay arayışı içinde olduğunu anlattı. Mursi ise Sisi’ye “Bunlar sadece dedikodu” diyerek kendisini açığa alma niyetinin olmadığı garantisi verdi. 

Temerrüd’e dolaylı yardım

Sisi, Temerrüd hareketinin Mursi’ye karşı topladığı imzalar mayısta 2 milyonu bulunca üçüncü taraflar üzerinden bu sürece destek verdi. İmzalar 20 bine ulaştığında ve Mursi’nin göreve gelmesinin yıldönümü olan 30 Haziran’da büyük miting planlandığında Sisi göstericilere yönelik olası şiddet olaylarına karşı müdahale edeceğini duyurup taraflara çözüm bulmaları için 1 hafta süre tanıdı. Sürenin bitiminde Sisi, 1 Temmuz’da 48 saatlik ültimatom yayımlayınca Mursi de 2. Ordu Komutanı Tümgeneral Ahmed Vasfi’yi Sisi’nin yerine tayin için harekete geçti. Vasfi de hemen haberi Sisi’ye bildirince hamle boşa çıktı. 3 Temmuz’da da ordu müdahale etti.
Bir Müslüman Kardeşler yetkilisi, Şubat 2011’de Hüsnü Mübarek devrildikten sonra 17 aylık geçiş döneminde cunta ile İhvan arasındaki irtibat noktası olması nedeniyle Mursi’nin Sisi’yi genelkurmay başkanı, savunma bakanı ve askeri istihbarat servisi başkanı yaptığını aktardı.