Sisi, Yılın Annesi Sisa'ya ödülünü verdi

Sisi, Yılın Annesi Sisa'ya ödülünü verdi
Sisi, Yılın Annesi Sisa'ya ödülünü verdi
Mısır'ın Luksor kentinde yaşayan ve 43 yıldır işe erkek kılığında giden 65 yaşındaki Sisa Abu Daooh adlı kadın, 'Yılın Annesi' ödülünü Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'den aldı.

RADİKAL - Mısır ’da evlendikten kısa süre sonra eşini kaybeden, kadın olarak para kazanmanın zorluğunu görünce de çocuğuna bakmak için 43 yıldır erkek kılığında işe giden Sisa Abu Daooh, Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile bir araya geldi. 

Sputnik'te yer alan habere göre, hükümetin ‘Yılın annesi’ seçtiği 65 yaşındaki Sisa Abu Daooh, ödülünü Sisi’nin elinden aldı. Erkek kılığında dolaşmaktan vazgeçmeyeceğini belirten Sisa, "Bu kıyafetler içinde ölmeye karar verdim. Buna alıştım artık. Hayatım böyle geçti, artık vazgeçemem" ifadelerini kullandı.

Çocuğuna bakabilmek için 43 yıl erkek kılığında işe gitti

KIZI İÇİN KALACAK BİR YER İSTİYOR

Buluşmadan önce de Al Arabiya’ya konuşan Sisa, Sisi ile tanışacağı için çok mutlu olduğunu ve Sisi’den kızı için kalacak bir yer bulmasını isteyeceğini söylemişti.

Luksor’da yaşayan ve yıllardır erkek kılığında inşaat, tarla ve temizlik işlerinde çalışan Sisa “Kendimi korumak, geleneklerin hedefi olmamak için erkek kılığına girmeye ve beni kimsenin tanımayacağı komşu şehirlerde çalışmaya karar verdim” demişti.


  ETİKETLER:

  Mısır

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Para

  ,

  İnşaat

  ,

  komşu

  http://www.radikal.com.tr/131979213197923

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Müslüman dünyasının erkekleri utanır mı? - Su Cemre Sim

  İki yüzlü Müslüman dünyasında, adeta ev sahibinin eli bağlanıp, hırsız serbest bırakılır. Hatta, orada bir eşya gibi burkaya ,çarşafa sarılmış ev sahibi, hırsızın aklına hırsızlık getirdiği ileri sürülerek yok edilir. Kadına namus ,falan filan kaygısı ile çocuğu öldürtülür .Bir kadın, erkek saldırısından korktuğu için, kırk üç yıl erkek kıyafeti ile dolaşıp, çalışıyor. Müslüman erkekler bu durumdan alınır mı, hiç sanmam.

  zihniyetin eseri - user1044728

  Zihniyetin kısırlaştırdığı bir anne. Kadın tarih boyunca doğurganlığın, üretmenin sembolü olmuş. Ama bunu hazmedemeyen ataerkil zihniyet bu üretkenliği kendine mal etmeye , onu bencilce sömürmeye o kadar ahdetmiş ki bunu ödüllendirmeye bile cesaret edebiliyor.

  yüzsüzlüğe bak! - yorumcu123

  Mısır devleti 43 yıldır bir kadının çalışması için her gün erkek gibi davranmasına neden olacak bir toplumsal sisteme sahip. Ama bundan utanıp sistemini değiştirmek yerine devletinin başının eliyle ve gülümseyerek bu eziyet çekmiş kadına "ödül" veriyor. Trajikomik bir durum! (Türkiye'de yaşanan benzeri bir durum içinse: Sona Polat. Erzurum'da 48 yıl erkek kılığında çalışan bir kadın. ) Kimbilir daha niceleri vardır...