Sisi'den güvenlik yasası savunması: İstikrara ihtiyacımız var

Sisi'den güvenlik yasası savunması: İstikrara ihtiyacımız var
Sisi'den güvenlik yasası savunması: İstikrara ihtiyacımız var
Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, Ağustos'ta yürürlüğe giren güvenlik yasasını 'İstikrara ihtiyacımız var' sözleriyle savundu.

RADİKAL - Darbeyle işbaşına gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, ülkesinin 'demokrasi yolunda' olduğunu ileri sürerek, başta Müslüman Kardeşler hareketinin destekçileri olmak üzere binlerce kişinin tutuklanmasına yol açan geniş kapsamlı güvenlik yasasını savundu.

Sisi, İngiltere ziyareti öncesinde BBC'ye verdiği mülakatta Mısır'ın radikal grupların tehdidi altında olduğunu savundu ve komşu ülkelerin akıbetine uğramak istemediklerini vurguladı. Sisi'nin yoğun protesto gösterileri ardından Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi devirerek işbaşına geldiği 2013 yılından bu yana muhaliflerin bastırılması sırasında yüzlerce kişi öldürüldü. Hapse atılanların sayısının ise 40 bini geçtiği sanılıyor. Ancak İçişleri Bakanlığı'na 10'dan fazla kişinin bir araya geldiği protesto gösterilerini yasaklama yetkisi veren 2013 tarihli bir yasayı ihlal ettikleri gerekçesiyle laik ve liberal eylemciler de hedef alındı.

Mickey Mouse kulaklı Sisi fotoğrafına 3 yıl hapis

'TOPLUMSAL YAŞAMI DÜZENLEMEK İSTİYORUZ'

Sisi'nin Ağustos ayında yürürlüğe soktuğu güvenlik yasası, temel hakları erozyona uğrattığı ve ülkede sürekli olağanüstü hal uygulamasını kurumsallaştırdığı gerekçesiyle eleştiriliyor. Mısır Cumhurbaşkanı ise, 'istikrara ihtiyacımız var' diyerek yasayı savundu ve 'bunu güç kullanarak, ya da baskıyla yapmak istemiyoruz. Kurallar koymak ve toplumsal yaşamı düzenlemek istiyoruz' dedi.

Sisi, Batı'da kendisini eleştirenlerin Mısır'ın içinde bulunduğu koşulları anlaması gerektiğini ifade ederek, ülkesindeki cihatçı militanların son iki yıl içinde 600 güvenlik görevlisini öldürdüklerini söyledi.

Mısır'da halk parlamento seçimleri için sandık başında

'ONLAR MISIR'IN PARÇASI'

Geçen yıl 'kökünü kazıyacağını' söylediği Müslüman Kardeşler'in Mısır'ın geleceğinde bir rol oynayıp oynamayacağı yolundaki soruya ise 'Onlar Mısır'ın bir parçası. Nasıl bir rol oynayacaklarına Mısır halkı karar vermeli" yanıtını verdi. (BBC Türkçe) 

Rusya 'Mısır' dedi, Ankara rahatsız oldu