Sisi'den tartışmalı yasaya onay

Sisi'den tartışmalı yasaya onay
Sisi'den tartışmalı yasaya onay
Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, şiddet eylemlerine sert cezalar getiren ve tartışma yaratan yeni 'terörle mücadele' yasasını onayladı.

RADİKAL - Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, 'Terör örgütü kuranlara ve liderlerine' idam cezası öngören yeni 'terörle mücadele' yasasını onayladı. Yasa, özellikle cihatçı grupları hedef alıyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, yasa örgüt üyesi olmakla suçlananların yargı süreçlerinin, kurulacak özel mahkemelerle hızlandırılmasını da öngörüyor. Yasaya ayrıca şiddet uygulayan güvenlik görevlileri ve askerleri hukuki yaptırımlardan koruyacak maddeler de eklendi.

Müslüman Kardeşler'den halk ayaklanması çağrısı

İnsan hakları grupları, yeni yasanın Sisi karşıtlarını ortadan kaldırmak için kullanılacağı ve ifade özgürlüğünü daha da kısıtlayacağı uyarısında bulunuyor. Yeni terörle mücadele yasasının getirdiği cezalar şöyle:

-Terör örgütü kuran ya da liderlik edenlere idam cezası
-Terör örgütüne üye olanlara 10 yıl hapis cezası
-Terörist grupları finanse edenlere ömür boyu hapis cezası
-Halkı şiddete yönlendirmek ya da terör amaçlı mesajları yaymak üzere web sayfası kurmak 5 ila 7 yıl hapis cezası
-Saldırılarda resmi yetkililerin açıklamalarıyla çelişen haberler yazan gazetecilere 25 binden 64 bin dolara kadar para cezası (Yasa taslağında öngörülen hapis cezası tepkiler üzerine para cezasına çevrildi.)

Müslüman Kardeşler'e baskın: 13 ölü

SERT GÜVENLİK YASALARI ÇIKACAĞI AÇIKLANMIŞTI

Sisi, özellikle Sina Yarımadası'nda cihatçı örgütlerin saldırılarının artmasının ve Haziran ayında bir savcının bombalı saldırıda öldürülmesinin ardından, sert güvenlik yasaları çıkarılacağını duyurmuştu.

Gazze Şeridi ile sınırı bulunan Sina Yarımadası'nın kuzey bölgesinde, 2013'te eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesinden bu yana çok sayıda saldırı meydana gelmişti. IŞİD'ın Temmuz ayında Sina Yarımadası'nda askeri kontrol noktalarına düzenlediği eş zamanlı saldırılarda en az 50 Mısır askeri hayatını kaybetmişti.

İngiltere'ye Sisi daveti eleştirisi

Eski Genelkurmay Başkanı Sisi 3 Temmuz 2013'te askeri darbeyle yönetimi ele geçirmiş, 2014 Mayıs'ında yapılan seçimde cumhurbaşkanı seçilmişti.

Mısır'da 'Yeni Süveyş Kanalı' törenle açıldı