Sisi'ye protesto: Sen bir katilsin, sen bir faşistsin

Sisi'ye protesto: Sen bir katilsin, sen bir faşistsin
Sisi'ye protesto: Sen bir katilsin, sen bir faşistsin
Mısır'ın darbeyle göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi resmi ziyarette bulunduğu Berlin'de Alman Cumhurbaşkanı ve Şansölyesi ile bir araya geldi. Kentte birçok eylem düzenlenirken, basın toplantısı sırasında bir kadın Sisi'ye "Sen bir katilsin, sen bir faşistsin" diye bağırdı.

RADİKAL - 2013 darbesiyle Mısır’da Müslüman Kardeşler destekli seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirdikten sonra seçimle başına gelen Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’nin Almanya’da kırmızı halıyla karşılanması tepki çekti.

Cumhurbaşkanı Joachim Gauck tarafından karşılanan, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile ikili görüşme yapan Abdülfettah Sisi’nin resmi kabul görmesi hem siyaset dünyasından hem de medyadan tepki çekti. 3 günlük resmi bir ziyaret için salı akşamı Almanya’ya gelen Sisi dün Almanya Cumhurbaşkanı Gauck tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı Schloss Bellevue’nin kapısında karşıladı.

DESTEKÇİLERİ VE KARŞITLARI GÖSTERİ YAPTI

Görüşme sürerken Sisi karşıtları, sarayın uzağında bir noktada, yanlıları ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde gösteri yaptı. Ellerinde “İdam cezalarını durdurun” ve “Askeri darbeye hayır” yazan dövizler taşıyan Sisi karşıtları, “Çocuk katili Sisi” ve “Mursi reisimiz” diye slogan attı.

Sisi, Gauck ile yaptığı görüşmenin ardından Şansölye Angela Merkel’le bir araya geldi. Merkel, Sisi ile basın toplantısında, Mısır’ın Ortadoğu’da barışın sağlanmasında ve teröre karşı mücadelede stratejik bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Merkel, Mısır’da istikrarın güvence altına alınması ve ekonomisinin gelişmesinde Almanya’nın elinden geleni yapacağı sözü verdi. Merkel, Mısır’daki idam cezalarını da eleştirdi ve Almanya’nın idam cezasını reddettiğini söyledi.

TOPLANTIDA PROTESTO

Toplantı sırasında bir genç kadın ayağa kalkıp “Sen katilsin. Sen Nazisin. Sen faşistsin” diye slogan attı. Mısırlı gazeteciler ise “Mısır çok yaşa” diye slogan attı. Ortalık bir anda karıştı.

Almanya Federal Meclisi Başkanı Lammert, Sisi ile yapacağı görüşmeyi Mısır’daki insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek iptal etmişti. Yeşiller milletvekili Franziska Brantner, “Muhalifleri Kahire hapishanelerinde zorbalığa maruz kalırken Sisi’ye kırmızı halı seriliyor” diyerek tepki gösterdi.

BUZLARI SIEMENS ANLAŞMASI ERİTTİ

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ve Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel’in hazır bulunduğu törenle, Kahire yönetimi ve Alman Siemens firması arasında 9 milyar dolarlık anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre Siemens, Mısır’da 12 adet rüzgar parkı (600 adet rüzgar gülü) ve 3 adet gaz santrali kuracak.

Alman Spiegelonline sitesinde yer alan bir analizde, Sisi’nin Berlin’e davetinde milyarlarca euro’luk bir anlaşma rol oynadığı iddiasına yer verilmişti. Mısır’ın "genç demokratları hapse atılıp işkenceye tabi tutulurken Sisi’nin kırmızı halıyla karşılandığına" işaret edilen makalede, Almanya’nın başta Mısır’da demokratik seçimlerin yapılmasının Sisi’nin daveti için şart koştuğu, ön anlaşmanın imzalanmasının ardından Berlin’den Kahire’ye davetiyenin gittiği bildirildi. Analizde “Almanlar şimdi yeni bir diktatör üzerine oynuyor” denildi.

SİSİ: MURSİ’YE ÖLÜM KARARI KESİN DEĞİL

Abdülfettah Sisi, Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idam kararını da değerlendirdi. Davanın devam ettiğine işaret eden Sisi, “Bu konuda son söz söylenmemiştir” dedi. Hakkında idam cezası verilen Mursi ile ilgili nihai kararın önceki gün 16 Haziran’a ertelendiği açıklanmıştı. Kararın Almanya ziyareti sonrasına bırakıldığı iddia edilmişti. (Hürriyet)