Sistani'den IŞİD'e karşı küresel savaş çağrısı

Sistani'den IŞİD'e karşı küresel savaş çağrısı
Sistani'den IŞİD'e karşı küresel savaş çağrısı
Irak'ın en etkili Şii liderlerinden Ayetullah Ali Sistani, IŞİD'e karşı küresel savaş çağrısında bulundu ve 'IŞİD'e karşı tüm çabaları birleştirmek elzemdir' dedi.

RADİKAL - Irak’ın en etkili Şii liderlerinden Ayetullah Ali Sistani, IŞİD’le mücadele hakkında açıklamalarda bulundu. Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin, Rusya’nın IŞİD’e karşı hava saldırılarını Irak’ta da düzenleyebileceğini söylemesinden bir gün sonra açıklamalarda bulunan Sistani, örgüte karşı küresel savaş çağrısı yaptı.

Reuters’ın haberine göre, “IŞİD’le savaş tüm Iraklıların kaderinde var” diyen Şii lider, sözlerini, “Ne var ki, bu yalnızca onların değil aynı zamanda tüm dünyanın savaşı, çünkü teröristler, karanlık ideolojileriyle tüm insanlığı, kültürünü ve değerlerini hedef alıyor” şeklinde sürdürdü. Sistani, “Bu harekete karşı gelirken tüm çabaları birleştirmek ve parametreyi genişletmek elzem” dedi.

Lavrov: Kibar insanlarız, davet edilmediğimiz yere gitmeyiz

Rusya Dışişleri Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada Bağdat’tan talep gelmesi durumunda Irak’ta da IŞİD’e karşı hava operasyonu düzenlemeyi değerlendirebileceklerini belirtmişti. RIA Novosti’ye konuşan yetkililer, istek gelmesi halinde böyle bir hamlenin ‘ siyasi ve askeri’ mantığını değerlendireceklerini söylemişti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise konu hakkında, "Kibar insanlarız, çağrılmadığımız yere gitmeyiz" demişti. 

Rusya bir kez daha Türkiye sınırında Fetih Ordusu'nu vurdu

Rusya'nın Lazkiye'deki üssü ilk kez görüntülendi

Müslim: Rusya Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesine izin vermez

ABD: Rusya hava operasyonlarında hedef gözetmiyor