Sistani'den meclise reform uyarısı

Sistani'den meclise reform uyarısı
Sistani'den meclise reform uyarısı
Irak'ın en büyük dini otoritesi Ayetullah Ali Sistani, Irak meclisini Başbakan Haydar İbadi'nin yolsuzlukları önlemek için başlattığı reformlar konusunda uyardı.

RADİKAL - Irak'ın en etkili Şii liderlerinden Ayetullah Ali Sistani, temsilcileri aracılığıyla verdiği mesajında milletvekillerinin Başbakan İbadi’nin öngördüğü reformların meşru olup olmadığı yönündeki tartışmaları, reformları engelleme yönünde bir taktik araç olarak kullanmamaları gerektiğini söyledi.

Irak meclisi, geçtiğimiz Pazartesi günü Başbakan Haydar İbadi hükümetini yapmayı öngördüğü reformları meclisin onayına sunmaya zorlayan bir yasa tasarısını oy birliği ile kabul etmişti. Habere göre Ayetullah Sistani’nin bir yardımcısı, Ayetullah Sistani’den naklen şunları söyledi: “Anayasaya ve yasalara uyma zorunluluğu, meclis ya da başka bir organ tarafından reform adımlarının yavaşlatılması ya da işlevsiz bırakılması yönünde kullanılmamalıdır.”

Sistani'den IŞİD'e karşı küresel savaş çağrısı

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Irak Başbakanı Haydar İbadi, geçtiğimiz ağustos ayında elektrik kesintileri sebebiyle başlayan geniş çaplı protestolar ve Ayetullah Sistani’nin de talebiyle terörle mücadeleyi de sekteye uğratan yolsuzlukların kökünün kazınması amacıyla geniş çaplı bir reform programı açıklamıştı. Başbakan İbadi’nin reform programı kapsamında işlevsiz bakanlıkların ve makamların sayısı azaltılmış, üst düzey yetkililerin on binlerle ifade edilen koruma görevlilerinin sayısı azaltılmış ve adı yolsuzluklara karışan yetkililer ve siyasiler hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Sistani'den Türk işçilerin bırakılması için çağrı

Başbakan İbadi’nin reform programında yer alan bazı maddeler uygulanırken örneğin cumhurbaşkanı yardımcılıklarının lağvedilmesi maddesi hala uygulanamadı.

Irak meclisindeki milletvekilleri, cumhurbaşkanı yardımcılıklarının kapatılmasının ve üst düzey devlet görevlilerinin maaşlarının azaltılmasının anayasaya aykırı olduğunu savunuyor. (YDH)

Irak'ta kaçırılan Türk işçiler serbest