Sistani'den teröre karşı birlik çağrısı

Sistani'den teröre karşı birlik çağrısı
Sistani'den teröre karşı birlik çağrısı
Irak'ın en etkili Şii liderlerinden Ayetullah Ali Sistani, teröre karşı birlik çağrısında bulundu.

RADİKAL - Irak'ın en yüksek Şii mercii Ayetullah Ali es-Sistani, ülkede teröre karşı yürütülen mücadelede bütün siyasi grupların aynı safta birleşmesi gerektiğini belirtti.

Sistani'nin Kerbela'daki temsilcisi Ahmet es-Safi, cuma hutbesinde Şii liderin mesajlarına yer verdi. Hutbesinde Irak'taki güvenlik durumuna değinen Safi, "Ülkemiz zor zamanlardan geçiyor ve çeşitli krizlerle karşı karşıya. Bu krizler halkın hayatını ciddi anlamda etkiledi. Terör örgütü IŞİD'e karşı bu tarihi savaşta da siyasi grupların saflarını birleştirmesi gerekiyor" dedi.

Şii lider Sistani'den halka: Silahlanın

'İBADİ DEMİR YUMRUKLA VURMALI'

Başbakan Haydar el-İbadi'ye reform yolunda kararlı hareket etmesi çağrısında bulunan Safi, "Başbakan İbadi, reform sürecini engelleyenleri açıklamalı ve partizan kota ve bölüşmeleri aşmalı. Attığı reform adımlarında daha cesur olmalı. Halkın malına göz dikip çarçur edenleri demir yumrukla vurmalı. Eski ve yeni yönetim döneminde yetkililere tanınan ayrıcalıklar iptal edilmeli" dedi.

Irak'ta elektrik kesintileri ve diğer hizmet alanlarındaki aksaklıkları protesto için düzenlenen gösterilere de değinen Safi, yetkililerin vatandaşların taleplerine karşı köklü çözümler getirilmemesinin yol açtığı risklere dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. (AA)

Milyonlarca kişi Kudüs Günü için sokakta