Sistani'den Türk işçilerin bırakılması için çağrı

Sistani'den Türk işçilerin bırakılması için çağrı
Sistani'den Türk işçilerin bırakılması için çağrı
Irak'ın en etkili Şii liderlerinden Ayetullah Ali Sistani, Irak'ta kaçırılan 18 Türk işçinin serbest bırakılmasını istedi.

RADİKAL - Irak'ın en etkili Şii liderlerinden Ayetullah Ali Sistani, Irak'ta kaçırılan 18 Türk işçinin serbest bırakılması için çağrıda bulundu. Sistani, işçilerin kaçırılmasını şiddetle kınayarak, en kısa süre içerisinde serbest bırakılmalarını istedi. 

Sistani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Önceki gün sosyal paylaşım sitelerinde, kaçırılan 18 Türk işçinin görüntüleri yayınladı. İşçileri kaçıranların İmam Hüseyin'e tabi olduklarını iddia edip böyle bir yaklaşım sergilediler. Görüntüde rehin alınan işçiler üzerinde siyasi talepte bulunuyorlar. İşçilerin tamamen suçsuz, bölgede meydana gelen gelişmeler ve trajik durumlarla ilişkilerinin olmadığına inanıyoruz. İşçilerin rehin alınmasının ahlak dışı olduğunu belirtip, yasa ve şeriat ile hiç bağdaşmadığını ifade ederek bu eylemi şiddetle kınıyoruz" ifadelerine yer verildi. 

Kaçırılan Türk işçilerden ilk görüntü

'İSLAM DİNİNİ KÖTÜLÜYOR'

Kaçırılan işçilerin en kısa süre içerisinde serbest bırakılması için çağrıda bulunan Sistani, "Bu işten derhal vazgeçilmesi gerekiyor çünkü, yapılan davranış hanif İslam dinini ve Ehli Beyt (Şii) mezhebini kötülüyor. Aynı zamanda devletin heybeti zedelenip, seçilmiş hükümetin ise zayıflatılmasına sebep olacaktır" ifadesini kullandı. 

Açıklamanın sonunda, Irak hükümeti ve ülkedeki tüm siyasi partilerin kaçırılan Türk işçilerin serbest bırakılması için emniyet güçlerine destek vermesi gerektiği dile getirildi ve "Ülkedeki istikrar ve güveni bozacak tüm yasa dışı eylemlere karşı azami çabanın sarf edilmesi gerekiyor" denildi.  

Kaçırılan 18 Türk işçi için Mukteda es-Sadr devreye girdi

BİR ÇAĞRI DA SADR’DAN

Iraklı Şii din adamı Mukteda es-Sadr ise 18 Türk işçinin kaçırılmasını IŞİD'in yaptığı eylemlere benzeterek, işçilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. 

Sadr'ın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Türk işçilerin kaçırılması suçtur. Böyle bir eylem insanlık ve İslami açıdan utanç verici bir davranıştır. Kaçırılma sebebi  ne olursa olsun siyasi, mali veya başka bir sebeple her kim tarafından yapılmışsa bizzat kendim, barış ve İslam severler adına, bırakılmasını talep ediyoruz" ifadelerine yer verildi. 

'IŞİD'İN YAPTIĞI PİSLİKLERE BENZİYOR'

İşçilerin kaçırılma olayında İmam Hüseyin'in isminin kullanılmasının durumun daha da kötü bir hal almasına neden olduğunu vurgulayan Sadr, "Kaçırılan işçilerin arkasında "Lebeyke Ya Hüseyin (Emrindeyiz Ya Hüseyin)” sloganının kullanılması işin diğer bir kötü tarafıdır. Bundan çok iyi emin olun ki, İmam Hüseyin sizin bu yaptığınız bu kötü işleri inkar etmiştir” şeklinde konuştu. İşçileri kaçıranlara ağır sözlerle hitap eden Sadr, "Sizin yaptığınız bu eylem, IŞİD’in yaptığı pisliklere benziyor” dedi. 

CHP milletvekilleri kaçırılan işçiler için Bağdat'a gitti

'HÜKÜMETE DESTEK VERMEYE HAZIRIZ'

İşçileri kaçıranlar ile teröristlere karşı savaşan Haşdi Şabi (Halk Toplulukları) milislerinin karıştırılmaması gerektiğinin de altını çizen Sadr, "Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu tip davranışlarda bulunan kişilerin, IŞİD ile bir kefede tutulması ve yalnız bırakılması gerekiyor. İmam Hüseyin hiçbir şekilde boyun kesilmesine ve suçsuz insanların kaçırılmasına razı olmamıştır" değerlendirmesinde bulundu. 

Irak hükümetinin acilen rehin alınan işçilerin kurtarması gerektiğini belirten Sadr, bu konuda hükümete destek vermeye hazır olduklarını belirtti. Son olarak Sadr, komşu bir ülke olan Türkiye ile herhangi bir ihtilaf söz konusu olsa dahi, suçsuz ve ekmek parasını kazanmak için çalışmaya gelen işçilerin kaçırılmaması gerektiğini aktardı. 

Türk işçileri kaçırdığından şüphelenilen grupla çatışma

Irak'ta 18 Türk işçi kaçırıldı