Sivil uçaklar da hedef

Sivil uçaklar da hedef
Sivil uçaklar da hedef

Esad güçlerini halka yönelik katliamlara girişmekle suçlayan Suriyeli muhaliflerin, Halep kentinde sivil uçaklara saldırdığı belirtildi.

2013'e şiddet olaylarıyla giren Suriye'nin Halep kentindeki havalimanı, muhaliflerin sivil uçaklara saldırıları sebebiyle geçici olarak kapatıldı.

Devlet Başkanı Beşşar Esad ’a karşı isyanın patlak verdiği Mart 2011’den bu yana 45 bin kişiyi toprağa veren Suriye yeni yıla çatışmaların gölgesinde girdi. Başkent Şam’ın çevresinde muhaliflerin güçlü olduğu yerlerde şiddetli patlamalar olurken ülkenin ikinci büyük kenti Halep’te muhaliflerin saldırıları nedeniyle uluslararası havaalanı geçici olarak kapatıldı.

Muhaliflere bomba yağdı

Havaalanından bir yetkili, silahlı grupların sivil uçakları hedef aldığını ve ordu birlikleri havaalanı civarında kontrolü sağlamaya çalışırken uçuşların geçici olarak askıya alındığını açıkladı.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise havaalanının bir sivil uçağı hedef alan patlamanın ardından kapatıldığını kaydetti. Uçak tam havalandığı sırada meydana gelen patlamanın muhaliflerin attığı bombadan kaynaklandığı belirtildi. Yıl başı gecesi Şam’ın merkezinde askerlerin havaya ateş açıp kutlama yapması dikkat çekerken 2013’ün ilk gününde askeri uçaklar Deraya ve Mudamiyet el Şam kasabalarında muhaliflerin mevzilerine bomba yağdırdı. Tankların Deraya’ya sevk edildiği belirtilirken Beyt Şam ve Akabe kasabalarında da muhaliflerle rejim güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. İdlib’e bağlı Darkuş köyündeki muhaliflerin mevzilerine de helikopterlerle patlayıcı dolu varil bırakıldı.


  ETİKETLER:

  Beşşar Esad

  ,

  Suriye

  ,

  bomba

  ,

  sivil

  ,

  dolu

  ,

  Karşı