Sivilleri öldüren Blackwater çalışanlarına hapis

Sivilleri öldüren Blackwater çalışanlarına hapis
Sivilleri öldüren Blackwater çalışanlarına hapis
ABD'li özel güvenlik şirketi Blackwater'ın Irak'ta sivilleri öldüren 4 eski çalışanının hapis cezaları belli oldu. Çalışanlardan birine müebbet, üçüne 30 yıl hapis cezası verildi.

RADİKAL - Irak'ta, 2007 yılında hiçbir gerekçe olmadan sivilleri öldürmekle suçlanan ABD 'li özel güvenlik şirketi Blackwater'ın 4 eski çalışanından biri müebbet, üçü ise 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı. ABD’nin başkenti Washington’daki federal mahkemede görülen davada, yargıç Royce Lamberth, Ekim 2014’te jüri tarafından birinci derecede cinayetten suçlu bulunan Nicholas Slatten’a müebbet hapis cezası verdi.

Yargıç Lamberth, jüri tarafından kasten adam öldürmekten suçlu bulunan diğer üç çalışan Paul Slough, Evan Liberty ve Dustin Heard’ı da 30’ar yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanık avukatları, cezaların kesinleşmesinin ardından yaptıkları açıklamada, temyize gideceklerini bildirdi.

KONVOYA YOL AÇMAK İÇİN ÇEVREYE ATEŞ AÇMIŞLARDI

Slatten, Slough, Liberty ve Heard, Irak’ın başkenti Bağdat’ta Eylül 2007’de bir Amerikan konvoyuna yol açmak için çevreye ateş açarak 14 sivili öldürdükleri, 12’den fazla da sivili yaraladıkları iddiasıyla yargılanıyordu. Kanlı olay Irak’ta büyük bir infiale neden olurken, sanık avukatları ise direnişçilerin silahlı saldırısına uğrayan güvenlik şirketinin 4 çalışanının kendilerini savunmak için ateş açtığını iddia ediyordu.

TEPKİ ÇEKTİKTEN SONRA ADINI DEĞİŞTİRDİ

Blackwater özel güvenlik şirketi, Amerikan Deniz Kuvvetleri bünyesindeki özel birliklerde görev yapmış Erik Prince tarafından 1997'de kuruldu.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta ABD'li diplomatları korumakla görevlendirilen şirket, 16 Eylül 2007'de, dünya kamuoyunda ABD'ye yönelik öfkenin alevlenmesine yol açan, sivillere silahlı saldırıdan sonra basının gündemine oturdu. Şirket, bu olaydan sonra adını önce 2009'da "Xe Service", 2010'da da "Academi" olarak değiştirdi. (AA)