Siyah bakana ırkçı benzetme İtalya'yı karıştırdı!

Siyah bakana ırkçı benzetme İtalya'yı karıştırdı!
Siyah bakana ırkçı benzetme İtalya'yı karıştırdı!
İtalya Senatosu Başkan Yardımcısı Roberto Calderoli'nin, ülkenin Kongo asıllı ilk siyahi bakanı Cecile Kyenge'yi orangutana benzetmesinin ardından ülkede yer yerinden oynadı.

Radikal.com.tr - İtalya Senatosu Başkan Yardımcısı Roberto Calderoli’nin, ülkenin Kongo asıllı ilk siyahi bakanı Cecile Kyenge’yi orangutana benzetmesinin ardından ülkede yer yerinden oynadı. İtalyan meclisinde meydana gelen ırkçı olay sonrası istifası istenen Calderoli ise sadece sempatik bir şaka yaptığını ifade etse de kendisine yönelik tepkiler çığ gibi büyüyor.

ONU GÖRÜNCE ORANGUTANI ANIMSAMADAN EDEMİYORUM

Kabinede Entegrasyon Bakanlığı görevini üstlenen Kongo asıllı Cecile Kyenge'ye talihsiz benzetmeyi yapan Kuzey Birliği Partisi üyesi Roberto Calderoli ırkçı söylemleriyle bilinen, göçmen ve İslam karşıtı bir siyasi akımdan geliyor. Göreve geldiği 28 Nisan’dan beri ırkçı saldırıların hedefi olmaya devam eden Kyenge'in ise bu sefer maruz kaldığı sözler kolay kolay unutulacak gibi görünmüyor. Bergamo’da düzenlenen bir etkinlikteki konuşmasında Kyenge’ye atıfta bulunarak, “Onu gördüğüm zaman bir orangutanı anımsamadan edemiyorum. İyi bakanlık yapıyor ama bunu ülkesinde yapmalı, burada değil” diye konuşan Roberto Calderoli, “Ancak internette gezindiğimde hükümetin aile fotoğrafını gördüğümde, hayvanları sevsem bile Kyenge’ye gözüm takıldığında orangutana benzetmekten kendimi alıkoyamıyorum” diyerek ırkçı söylemlerini devam ettirme yoluna gitti.

Bu açıklamaların üzerine ayağa kalkan İtalyan kamuoyu ve Demokrat Parti başta olmak üzere tüm siyasi çevrelerden “Calderoli istifa ” sesleri yükselirken, Bakan Kyenge’ye ise destek mesajları yağdı.

KABA VE MEDENİYETSİZ BİR AÇIKLAMA

Başbakan Enrico Letta, her türlü limiti aşan Calderoli’nin sözlerinin kabul edilemez olduğunu söyleyerek, “Cecile ile dayanışma içindeyiz. Görevine devam et Kyenge” diye açıklama yaptı. Cumhuriyet Senatosu Başkanı Piero Grasso, “Bu aşağılamalar kabul edilemez. Ancak ülkemin vatandaşlarının, açık ve net bir şekilde bu tür davranışları dışlaması beni mutlu etti. Calderoli derhal resmi olarak bakandan özür dilemeli” dedi. Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini ise, “Bakan Kyenge’yle dayanışma içindeyiz. Calderoli’nin kurumları değersizleştiren açıklamaları, kaba ve medeniyetsizdir” sözlerini Twitter hesabından paylaştı. 

CALDEROLLI: İSTİFAYI DÜŞÜNMÜYORUM!

Tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine Radio Capital’e konuşan Calderoli, “Sadece sempatik bir şaka yapmıştım. Belki biraz talihsiz oldu ama eğer Kyenge’yi gücendirdiysem özür dilerim” dedi. Irkçı suçlamaları kabul etmediğini dile getiren Calderoli, istifayı aklından bile geçirmediğini söyledi. 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde doğan ve 19 yaşında İtalya’ya yerleşmiş olan 48 yaşındaki Bakan Kyenge ise, olanlar karşısında üzüntü duyduğunu dile getirerek, “Siyasi karşıtlıklar, içeriklere dayandırılmalıdır, hakarete değil. O’nun sözleri beni kişisel olarak gücendirmedi. Ancak İtalya’ya kazandırdığımız imaj beni üzüyor” diye açıklama yaptı. Calderoli’nin istifa etmeme kararını da değerlendiren Bakan, “Bu benim işim değil. Partisi bu konuda bir iç atılımda bulunmalı” dedi.

MARUZ KALDIĞI İLK IRKÇI HAKARET BU DEĞİL

Geçtiğimiz günlerde bir belediye meclisi üyesi se Facebook’taki paylaşımında, Kyenge’e tecavüz edilmesi çağrısında bulunmuş ve mensup olduğu göçmen karşıtı Kuzey Birliği Partisi’nden ihraç edilmişti.  Kuzey Birliği Partisi, Türkiye ’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine de şiddetle karşı çıkıyor. Calderoli, Silvio Berlusconi hükümetinde bakan olduğu 2006 yılında da, İslam ve Hz. Muhammed karşıtı tişörtler giyerek, İslam dünyasının tepkisini çekmişti.