Siyahi genci vuran bekçi suçsuz bulundu

Siyahi genci vuran bekçi suçsuz bulundu
Siyahi genci vuran bekçi suçsuz bulundu
Florida eyaletinde siyahi genç Trayvor Martin'i öldürmekle suçlanan Hispanik kökenli mahalle bekçisi George Zimmerman, "suçsuz" bulundu

WASHINGTON - ABD gündemini uzun süre meşgul eden Zimmerman davası sonuçlandı. İki gün 16 saat boyunca mahkeme jürisi, Zimmerman için iki seçenek üzerinde karar vermeye çalıştı: Ömür boyu hapis cezasını kapsayan "ikinci dereceden cinayet" veya "suçsuz". Ancak daha sonra yargıç Debra Nelson 30 yıla kadar hapis cezası anlamına gelen "kasıtsız adam öldürme" maddesini de listeye dahil etti.

Mahkeme boyunca Zimmerman'ın meşru müdafaa yaptığı öne sürülürken, savcı ise Zimmerman'ın "Martin'i vurmak istediği için vurduğunu" belirterek, bunun kasıtlı olduğunu ve meşru müdafaa olsaydı üzerinde daha fazla yara bulunması gerekeceğini savunmuştu.


MAHKEME ZİMMERMAN'I SEVİNDİRDİ
Mahkemede 6 kişiden oluşan jüri, Zimmerman'ı "suçsuz" buldu. Jüri
üyelerinin 5'inin beyaz kökenli olduğu belirtiliyor. Kararın ardından yargıç, Zimmerman'ı salıverdi ve "Artık mahkemede bir işiniz kalmadı" dedi. Zimmerman'ın ailesi karar karşısında sevinçlerini gizlemezken, Martin'in ailesi ise mahkeme salonuna gelmemişti.

Karar öncesinde mahkeme önünde toplanan çoğunluğu siyahi
Amerikalılardan oluşan grup, karar sonrasında tepkilerini ortaya koydu. Savcı Bernie de la Rionda da karardan hayal kırıklığı duyduğunu açıkladı.


TRAYVOR MARTİN VAKASI

Trayvor Martin, 26 Şubat 2012'de Orlando yakınlarındaki Sanford
kasabasında, Hispanik kökenli 28 yaşındaki George Zimmerman adlı mahalle bekçisi tarafından vurularak öldürülmüştü. Olay anında silahsız olduğu ve elinde sadece şeker ve buzlu çay bulunduğu belirtilen Martin'i meşru savunma olarak vurduğunu söyleyen Zimmerman'ın olaydan sonra gözaltına bile alınmaması ve hakkında hiçbir suçlamada bulunulmaması ülke genelinde yoğun protestolara yol açmış ve ırkçılık tartışmalarını uyandırmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama da o dönem, "Eğer bir oğlum olsaydı Trayvon'a benzerdi" şeklinde, siyahi gence sahip çıkan açıklamasıyla konuya dahil olmuştu. Polis kayıtlarına göre, Zimmerman'ın olaydan önce polisi arayarak, Martin'in şüpheli tavırlar sergilediğini söylediği ve kendisine bir şey yapmamasının belirtilmesine rağmen, Martin'i takip etmeyi sürdürdüğü belirtiliyor. Zimmerman ile Martin arasında fiziki münakaşa yaşanırken, komşulardan birinin 911 çağrısında, birinin yardım için bağırdığı kaydedildi. Mahkemede ise sesin kime ait olduğu araştırılmıştı, her iki tarafın ailesi de sesin kendi oğullarına ait olduğunu savunmuştu. (aa)