'Size ihtiyacımız yok'

'Size ihtiyacımız yok'
'Size ihtiyacımız yok'

Fotoğraf: AP

İtalya Başbakanı, ekonomik durumlarının çok iyi olduğunu, mali yardıma ihtiyaçları olmadığını söyledi.

İtalya Başbakanı Mario Monti, ülkesinin malî yardım almak zorunda kalabileceği yönündeki iddiaları reddetti. Monti, alınan önlemlerin sonuç verdiğini vurguladı.

Euro Bölgesi ülkeleri arasında bütçesindeki borçlanma oranı yüksek olan İtalya, Avrupalı politikacıları ve uzmanları endişelendiriyor. Ancak Başbakan Mario Monti, İtalya'nın Avrupa Mali Yardım Fonu'ndan yardım almak zorunda kalabileceği yönündeki iddiaların doğru olmadığını kaydetti.

Monti, Alman yayın kuruluşu ARD'ye verdiği demeçte, devlet borçlarının yüksek olduğunu kabul etmekle birlikte, "Ancak borçlanmadan bahsediyorsak diğer yanda İtalya'daki özel borçlar, diğer ülkelere göre çok daha düşük. İşletmeler ve hanelerin borcu da az" diye konuştu.

Bu nedenle bütçe politikalarının farklı olduğunu söyleyen Monti, alınan önlemler sayesinde İtalya'nın bütçesinin bu yıl sadece yüzde 2'lik borçla kapatılacağını, önümüzdeki yıl ise fazla vereceklerini dile getirdi.

Monti, “İtalya'nın geçmişi nedeniyle komik ve disiplinsiz bir ülke olarak algılanabilmesini anlıyorum. Ancak İtalya şu anda diğer Avrupa ülkelerinden çok daha fazla disiplinli. Ayrıca özellikle komik de değil. Sağlam bir ülke olmak için doğru girişimlerde bulunuldu“ şeklinde konuştu.

İspanya'nın mali yardım almak zorunda kalmasının ardından gözler İtalya'ya çevrilmişti. Avrupa Birliği 'nin üçüncü büyük ekonomisine sahip İtalya'nın da Avrupa Mali Yardım Fonu'na başvurmak zorunda kalması ihtimali, Euro Bölgesi'nin geleceğini de tartışmaya açıyor.

Avusturya Maliye Bakanı Maria Fekter pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, İtalya için bir mali yardım programının göz ardı edilemeyeceğini söylemişti. (Deutsche Welle Türkçe)