'Sizi duvar değil barış koruyabilir'

'Sizi duvar değil barış koruyabilir'
'Sizi duvar değil barış koruyabilir'

ABD Başkanı Obama, Ramallah ta Filistin Başbakanı Selam Feyyad ile birlikte Filistinli çocukların geleneksel dans gösterisini izledi.

Obama, Ramallah'ta 'bağımsız Filistin devleti'ne desteğini yinelerken Kudüs'te "Gerçek güvenlik barıştan geçer" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, Ortadoğu turunun ikinci ayağı Ramallah’ta Filistin lideri Mahmud Abbas’la bir araya geldi. Yönetim merkezi Mukata’ya Kudüs’ten helikopterle gelen Obama resmi törenle karşılandı. Görüşme sonrası basın toplantısında ‘bağımsız Filistin devleti’ vurgusu öne çıktı. ABD’nin bağımsız ve egemen bir Filistin devleti kurulması taahhüdüne sıkı sıkıya bağlı olduğunu söyleyen Obama “Filistinlerin kendi devletlerine sahip olmaya hakkı var” dedi. Yasadışı Yahudi yerleşimleri nedeniyle 2 yıl önce duran barış görüşmelerinin yeniden başlayacağından ‘umudunu kesmediğini’ belirten Obama, “İsrail yerleşim yerleri barışa yardımcı olmuyor” vurgusu yaptı. Ancak Başkan, Filistinlilerin görüşmelere başlamak için ‘yerleşimlerin durmasını önşart koşmaması gerektiğini’ savundu. 

Obama: Barışa ulaşmak zor 

Obama, “Yerleşim inşasına devam edilmesini yapıcı görmesek de bölgede barışa ulaşmayı zorlaştıran karmaşık bir siyaset hâkim. Bu, bir gecede çözülecek bir sorun değil. İki devletli çözüm hâlâ mümkün olsa da Ortadoğu barışına ulaşmak zor”diye konuştu. Obama ayrıca dün Abbas ile görüşmesine saatler kala Gazze’den Sderot’a 4 roket atılmasını da eleştirdi: “Roket saldırılarının durması barışa yardımcı olur. Hem İsraillileri hem de Filistinlileri koruyan ateşkesin ihlalini kınıyoruz. Bu ihlalleri önleme sorumluluğu Hamas’a aittir.” Ölen ya da yaralananın olmadığı saldırıyı üstlenen olmadı. Obama’ya, ‘barışın şiddet, işgal, yerleşimler, tutuklamalar ya da mülteci haklarının inkârı ile gelmeyeceğini’ aktardığını belirten Abbas ise “Odadan, ABD’nin barışın önündeki engellerin kaldırılmasına yardımcı olacağına dair tazelenmiş bir güvenle çıktım” dedi. 

İsrail’e kritik mesaj 

Obama, Kudüs’e dönüp üniversite öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada ise İsrail’in barış için ‘tecrit anaforunu tersine çevirmesi gerektiğini’ belirtti: “İsrail dönüm noktasında. İsrail, hem ahlaken doğru olduğu hem de kendi güvenliği bunu gerektirdiği için barış yolunu seçmeli. İsrailliler her ne kadar Demir Kubbe altında ve güvenlik duvarları çevresinde kendilerini güvende hissetse de ben gerçek güvenliğin tek yolunun barış olduğuna inanıyorum.” Obama, ‘nükleer İran’ın tüm dünya için tehlike oluşturduğunu da söylerken “Bu, kontrol edilebilecek bir tehlike olmaz” dedi. Obama, Suriye lideri Beşşar Esad’ın ‘ülkesinin geleceğinin yeniden inşası için görevi bırakması gerektiğini’ söyledi: “ABD, Suriyelilerin bir diktatörden kurtulma hakkını destekliyor.” Obama, Hizbullah’ı terör örgütü listesine almayan AB’ye de çattı.

Abbas’ın ‘gizli’ ricası

New York Times gazetesi, Abbas’ın görüşme konu başlıklarının yazılı olduğu metni ele geçirdiğini belirtip ‘Belge, Abbas’ın İsrail’le müzakerelere dönme isteğini gösteriyor’ başlıklı bir haber yaptı. Habere göre, Abbas, Obama’ya İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ‘izleyebileceği bir yol haritası’ önerdi: “Netanyahu size müzakere sürecinde yerleşim birimi inşaatlarının durdurulması konusunda gizli ve resmen açıklanmayan bir vaatte bulunabilir. Bunu yaparsa, barış görüşmelerine yeniden başlanır. Netanyahu yerleşim inşaatlarının durdurulmasını basına açıklamak zorunda değil. Herhangi bir tehditte bulunmuyorum. Sadece sizinle gerçekleri paylaşıyorum. Mevcut şartlar devam ederse, Netanyahu’dan sorumluluklarını yerine getirmesini istemek zorunda kalacağım.”