Sızıntının maliyeti 3,5 milyar dolar

Sızıntının maliyeti 3,5 milyar dolar
Sızıntının maliyeti 3,5 milyar dolar
Meksika Körfezi'ndeki platformlarından birinin infilak ederek batmasının neden olduğu çevre kirliliğinin İngiliz petrol grubu BP'ye maliyeti şimdiden 3,5 milyar doları buldu.

LONDRA- BP’den yapılan açıklamada, ham petrol kaçağı noktasının üzerine yeni kapak yerleştirme işleminin de öngörüldüğü gibi devam ettiğini belirtilerek, petrol şirketinin sızıntının nisan sonunda başlamasından şimdiye kadar 749 bin 100 varil ham petrol toplamayı başardığı kaydedildi.

Yeni kapağın yerleştirilmesiyle temmuz sonuna dek günde 60 bin ile 80 bin varil petrol toplanmasının hedeflendiğini bildiren BP, ağustos ortasında tamamlanması umulan iki acil sondaj kuyusunun, petrol sızıntısını tamamen durdurmasını sağlamasının beklendiği ifade edildi.

İngiliz petrol grubu, çevre felaketiyle mücadelede 46 bin kişinin, 6 bin 400’den fazla geminin ve onlarca uçağın görev yaptığını belirterek, şimdiye dek 105 bin tazminat talebi geldiği ve toplam 165 milyon doları bulan 52 bin ödemenin yapıldığını kaydetti.

BP, çevre felaketinin maliyetlerinin karşılanması için 20 milyar dolarlık bir fon oluşturmayı kabul ettiğini de anımsattı. (aa)