SMDK silah istedi, ABD Cenevre'yi adres gösterdi

Suriyeli muhalifler, Batı’yı kendilerini silahlandırmaları için çıktıkları ikna turunda Fransa’dan sonra ABD ’den de ‘Hayır’ yanıtı aldı. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) Başkanı Ahmed Carba liderliğindeki heyet, New York’ta önceki gün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştü. Carba, Esad rejimine karşı askeri zafer kazanmaları için Kerry’den ‘ABD’nin Yüksek Askeri Konsey’e sözünü verdiği silahların bir an önce ulaştırılmasını’ istedi. Esad rejiminin kimyasal silahlar ve misket bombalarının da aralarında bulunduğu silahları ayrım gözetmeden kullandığını iddia eden Carba, ABD’nin aşırı gruplara dair kaygısını anladıklarını vurgulayıp şunları söyledi: “Rejim siyasi çözümü kabule zorlanana kadar kendimizi korumak durumundayız. ABD’nin askeri desteğinin bir an önce ulaştırılması hayati önemde. Böylece kendimizi ve sivilleri koruyabiliriz. Kendimizi savunma hakkımızdan yoksun bırakılmamız rejimin sürmesi, binlerce kişinin öldürülmesi ve baskının devam etmesi riskini taşıyor.” Ancak Kerry görüşme öncesi ve sonrasında benzer mesajlar verip siyasi süreci işaret etti. Görüşme öncesinde “Askeri çözüm yok, sadece siyasi çözüm var” diyen Kerry, öncelikli hedeflerinin, tarafları 2. Cenevre Konferansı’na katılıma ikna olduğunu söyledi. Kerry görüşmenin ardından yaptığı açıklamada ise muhalefetle ‘yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini’ belirtip “SMDK heyetini çok olumlu buldum. Cenevre-2’yi güçlü destekliyorlar. Çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. 

Haftalık teslimat Türkiye ’de

Bu arada ABD’nin muhaliflerin gıda, tıbbi malzeme ve para yardımını dağıtma kapasitesini sınadığı iddia edildi. Reuters ‘ABD’li yetkililerin muhaliflerle haftalık bazda Türkiye’de bir araya gelip tedarik hatlarının en iyi şekilde nasıl açık tutulabileceğini ele aldığını’ yazdı. ‘Öldürücü olmayan yardımlar’ sorumlusu olarak toplantılara SMDK Başkan Yardımcısı Süheyr Atassi’nin katıldığı kaydedildi. Bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, malzemelerin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyelerine gizli yerlerde teslim edildiğini söyleyip “Evrakları imzalıyorum ve ÖSO yetkilisiyle tokalaşıp iyi dileklerimi iletip ayrılıyorum” dedi.
İstanbul ’da SMDK toplantısı
Öte yandan El Arabiya, SMDK’nın 3-4 Ağustos’ta İstanbul’da toplanıp geçici hükümet kurma çalışmalarını ele alacağını aktardı.