'Snowden belgeleri Rusya ile Çin'e geçti'

'Snowden belgeleri Rusya ile Çin'e geçti'
'Snowden belgeleri Rusya ile Çin'e geçti'
The Sunday Times gazetesi, Rusya ve Çin'in eski ABD istihbaratı görevlisi Edward Snowden'ın belgelerine erişim sağladığını açıkladı.

RADİKAL - İngiliz The Sunday Times gazetesinin haberine göre, Rusya ve Çin eski Amerikan istihbaratı görevlisi Edward Snowden’ın belgelerine erişim sağladı. Gazetenin haberine göre İngiliz istihbaratı MI6, bunun üzerine ajanlarını “düşman niyetli ülkelerdeki” operasyonlardan çekti.

The Sunday Times haberini başbakanlık, içişleri bakanlığı ve güvenlik makamlarındaki kaynaklara dayandırdı. Habere göre Kremlin Snowden'ın elinde olan 1 milyondan fazla gizli belgeye erişim sağladı. Yüksek düzey bir hükümet yetkilisi de BBC'ye Rusya ve Çin'in bu belgeleri görebiliyor olması nedeniyle İngiliz istihbaratının ajanların yerlerini değiştirdiğini ifade etti.

New York'a gizlice Snowden'ın büstünü diktiler

'İHTİMAL SIFIR' DEMİŞTİ

Bilgisayar uzmanı Edward Snowden Ulusal Güvenlik Kurumu'nda (NSA) sistem yöneticisi olarak çalışmış; 1,7 milyondan fazla belgeyi kopyalayarak gazetecilere aktarmıştı. Bu belgelerin haberleştirilmesiyle tüm dünya NSA'in ve İngiliz ortağı GCHQ'nun izleme faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olmuştu.

Snowden'ın büstü gitti, hologramı geldi

ABD tarafından hakkında arama kararı olan Snowden Rusya'ya sığınmıştı. Snowden New York Times'a 2013 yılı ekim ayında yaptığı açıklamada istihbarat belgelerini yanına almadığını, Rusya'ya geçmeden önce bulunduğu Hongkong'da bunların hepsini gazetecilere verdiğini belirtmişti. Kendisinde kopya da bulunmadığını belirterek Snowden “Rusların ya da Çinlilerin herhangi bir belgeyi alabilmesinin ihtimali yüzde sıfır” demişti.

Almanya'ya Assange, Manning ve Snowden'lı 'ifade özgürlüğü' heykeli

'Snowden iyi, Rusça konuşuyor ve hala bekar'