'Snowden iyi, Rusça konuşuyor ve hala bekar'

'Snowden iyi, Rusça konuşuyor ve hala bekar'
'Snowden iyi, Rusça konuşuyor ve hala bekar'
ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA'in istihbarat bilgilerini sızdırmasıyla gündeme gelen Edward Snowden'ın avukatı Anatoly Kucherena, düzenlediği basın toplantısında, 'Snowden iyi, Rusça konuşuyor ve hala bekar' ifadelerini kullandı.

RADİKAL – ABD ’yi sarsan sızdırma skandalının mimarı, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) eski çalışanı Edward Snowden’ın avukatı Anaoly Kucherena, bir basın toplantısı düzenledi. Kucherena, gazetecilere Snowden’ın hayatı hakkında bilgi verdi.

Russia Today’de yer alan habere göre, sığınma istediği Rusya’da yaşayan 30 yaşındaki Snowden, bir Rus firmasında çalışıyor. “Snowden’ın yeni hayatına alıştığını” söyleyen Kucherena, eski ajanın Rusya’dan ayrılmak gibi bir planı olmadığı bilgisini verdi. Kucherena, “Bir Rus firmasında çalışıyor. Maaşı yetenekleriyle orantılı, dolayısıyla yaşamını sürdürmekte zorluk çekmiyor. Rusça konuşmaya başladı, bazı kelimeleri biliyor. Durumu iyi ve bildiğim kadarıyla Rusya’dan ayrılmak gibi bir planı da yok” dedi.YAKIN ZAMANDA EVLENMEYİ DÜŞÜNMÜYOR

Snowden’ın avukatlığını herhangi bir karşılık almadan yapan Kucherena, eski ajanın bekar olduğunu ve yakın zamanda da evlenmeyi düşünmediğini belirtti.

NSA’in belgelerini sızdırdıktan sonra ülkesinden kaçan Edward Snowden, ABD’nin pasaportunu iptal etmesi nedeniyle 2013’ün Haziran ayında Moskova’da bulunan Sheremetyevo Havalimanı’ndan ayrılamamıştı. Aynı yılın Ağustos ayında Rusya’dan bir yıllık sığınma alan Snowden’ın sığınma süresi üç yıla uzatılmıştı. Eski ajan gözlerden uzak bir hayat sürüyor.