Snowden: Muhbirler korunmalı

Snowden: Muhbirler korunmalı
Snowden: Muhbirler korunmalı
Muhbir koruma kanununu ele alan Avrupa Konseyi'ne videokonferans yoluyla bağlanan CIA eski çalışanı Edward Snowden, muhbirlerin misillemeden korunması için uluslararası koruma standardı geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

RADİKAL -  ABD Ulusal Güvenlik Servisi'nin (NSA) dinleme skandalını ortaya çıkararak tüm dünyada deprem etkisi yaratan ve halen Rusya'da yaşayan eski CIA çalışanı Snowden, Avrupa Konseyi'ne videokonferans yoluyla bağlanarak soruları yanıtladı.

Snowden, muhbirlerin misillemeden korunması için uluslararası koruma standardı geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Snowden, standardın hükümetler, örgütler ve kurumlar tarafından desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Almanya'ya Assange, Manning ve Snowden'lı 'ifade özgürlüğü' heykeli

AKPM, YENİ TASARIYI ONAYLADI

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde (AKPM) yapılan oylamada muhbirlere yönelik korumanın geliştirilmesini öngören bir tasarı kabul edildi.

Avrupa Konseyi'ndeki üye ve gözlemci ülkelere, ulusal güvenlik ya da istihbarat servislerinin ve bu alanda faaliyet gösteren özel şirketlerin çalışanlarını da kapsayan muhbir koruma tasarısını yürürlüğe koyma çağrısı yapıldı. (Sputnik)

'Snowden belgeleri Rusya ile Çin'e geçti'

Edward Snowden: Adil yargı olursa ABD'ye dönebilirim