Snowden peş peşe ret yanıtları aldı

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) belgelerini basına sızdıran Edward Snowden 21 ülkeden siyasi sığınma talep ederken, Hong Kong’dan Moskova’ya gidişinden beri yaptığı ilk açıklamada Başkan Barack Obama’yı ‘sığınma hakkını engellemekle’ suçladı. Büyükelçiliklere gönderilmek üzere Şeremetyevo Havaalanı’ndaki Rus Konsolosluğu’na Snowden adına WikiLeaks avukatı Sarah Harrison’ın teslim ettiği başvuruların yapıldığı ülkeler şunlar: Rusya, Almanya, Avusturya, Norveç, Polonya, İsviçre, Finlandiya, Bolivya, Brezilya, Çin, Ekvador, Fransa, İzlanda, Hindistan, İtalya, İrlanda, Hollanda, Nikaragua, Küba, İspanya ve Venezüella.
Ancak Snowden Rusya’ya başvurusunu geri çekti. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov “Snowden, şartımızı öğrenince başvurudan vazgeçti” dedi. Putin önceki gün “Kalmak isterse şartımız olacak. ABD’li müttefiklerimize zarar verecek çalışmaları bırakmalı” diyerek ‘sızdırmalara son vermesini’ şart koşmuştu.
Başvurular ise peş peşe reddedildi. Avusturya, Norveç, Polonya, İsviçre sığınma talep eden kişinin, ‘ülke toprağında olması gerektiğini’ açıkladı. Almanya İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich de, ilgili kişinin ülkede olması gerektiğini ancak Snowden’in talebinin insani ve uluslararası hukuk açısından araştırıldığını söyledi. İsviçre ‘sığınma önerilerine karşı olduğunu’ duyurdu. Hindistan “Başvuruyu kabul için sebep göremiyoruz” açıklaması yaptı.
Moskova’yı ziyaret eden Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise “Bize başvuru yok” derken, ‘Snowden’i beraberinde Caracas’a götürüp götürmeyeceği’ sorusuna ise yanıt vermedi. WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ın iltica talebini geçen yıl kabul eden Ekvador lideri Rafael Correa ise Snowden’in talebini değerlendirmeyeceklerini açıkladı. Guardian’a konuşan Correa, hükümetin Snowden’in Moskova’ya gidişine de ‘kasten yardım etmediğini’ belirtti: “Assange, konsolosu 04.00’te arayıp Snowden’ı yakalayacaklarını söylemiş. Konsolos da dışişleri bakanına ulaşamayınca, seyahat belgesini bizim yetkimiz olmadan hazırlamış. Bu bizim için hataydı. Snowden’in Rusya’dan çıkması için belge hazırlamayacağız.”
Snowden ise dün WikiLeaks’te yayımlanan mektubunda Correa’ya Rusya’ya kaçışına yardımcı oldukları için teşekkür ederken, ABD’nin hukuksuz bir insan avı başlattığını savundu: “Obama, yardımcılarına, ülkelere baskı uygulayıp talebimi reddetmelerini sağlama emri verdi. Bunlar, eski ve çirkin siyasi baskı oyunları. Amaç beni değil ardımdan gelecekleri korkutmak.” {MOSKOVA/AP}