Snowden Rusya'dan sığınma istedi

Snowden Rusya'dan sığınma istedi
Snowden Rusya'dan sığınma istedi
ABD'nin sırlarını açığa çıkaran Edward Snowden, Rusya'dan sığınma hakkı istedi. Rusya lideri Putin, talebi bir şartla kabul edeceğini açıkladı.

MOSKOVA - ABD eski CIA ajanı Edward Snowden'in Rusya'dan sığınma talebinde bulunduğu bildirildi. Moskova'daki Şeremetyevo Havaalanı konsolosluk bölümü yetkilisi Kim Şevçenko, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) dünyada milyonlarca kişinin telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdıran Edward Snowden'in Rusya'dan sığınma talebinde bulunduğunu açıkladı.

Rusya'nın ria novosti haber ajansında yer alan açıklamada, Snowden'in sığınma talebinin İngiltere vatandaşı Sara Harrison tarafından konsolosluk yetkililerine iletildiği belirtildi.

Şevçenko, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu başvuru hakkında yöneticilere bilgi verildiğini ve aynı gün başvuru zarfının kurye ile makamlara gönderildiğini söyledi.

PUTİN: BİR ŞARTLA
Rusya Devlet Başkanı Putin ise Snowden'in istediği yere gidebileceğini vurgulayarak "Snowden Rusya'da bir şartla kalabilir. Bunu benden duymanız garip olsa da Snowden Amerikalı ortaklarımıza zarar vermeye yönelik çalışmalarına son verdiği zaman Rusya'da kalabilir" diye konuştu.
Snowden'in iade etmeyeceklerini de yineleyen Putin, Rusya'nın hiçbir zaman hiç kimseyi iade etmediğini ve etmeyeceğini vurgulayarak, "Bize de kimse birilerini iade etmedi. Yapılan (ABD'deki) dış istihbarat elemanlarının, Rusya'da tutuklananlar ve hüküm giyenler ile takas edilmesi olmuştur" ifadesini kullandı.

Daha önce Rus basını, Snowden'in aralarında Rusya'nın da bulunduğu 15'e yakın ülkeden sığınma talebinde bulunduğunu duyurmuş ancak bu bilgi Kremlin ve Rusya Migrasyon Hizmeti tarafından teyit edilmemişti.

ABD'nin, hakkında "casus avı" başlattığı Snowden'in, Rus havayolu şirketi Aeroflot'a ait bir uçakla bir süredir bulunduğu Hong Kong'dan ayrılarak Şeremetyevo Havaalanı'na indiği ancak Rusya gümrük kapısından girmeyerek transit yolcu bölümünde beklediği bildirilmişti.

Rus basını, Snowden'ın önce Küba'ya daha sonra da Venezuela'nın başkenti Caracas'a gideceğini duyurmuş ancak bu zamana kadar Havana'ya uçan hiçbir uçakta Snowden'ın bulunduğu doğrulanmamıştı. Amerikan yönetiminin Snowden'in iade taleplerine karşılık, Çin ve Rusya Snowden'i iade etmeye yanaşmamıştı.

Amerikan pasaportu iptal edilen ve Ekvador yetkilileri tarafından verilen geçici belgenin de geçersiz sayılması nedeniyle Şeremetyevo Havaalanı transit yolcu bölgesinde kalan Edward Snowden'in gideceği yer konusu belirsizliğini koruyor. (aa)