Snowden 'yırttı' şimdiki hedef ortağı

Snowden 'yırttı' şimdiki hedef ortağı
Snowden 'yırttı' şimdiki hedef ortağı

Rusya ’dan geçici sığınma hakkı alan ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) eski çalışanı Edward Snow-den’ın sızdırdığı belgeleri yayımlayan Guardian muhabiri Glenn Greenwald da kıskaca alındı. Greenwald’ın Brezilyalı partneri David Miranda, Almanya ’da gizli belgeler üzerinde Greenwald ile birlikte çalışan yönetmen Laura Poitras ile buluşmuştu. Ancak Miranda, Greenwald ile buluşacağı Britanya’nın başkenti Londra’da Heathrow Havaalanı’nda ‘terör suçundan’ gözaltına alındı. Sorguya alınan Miranda, azami gözaltı süresi olan 9 saat dolduktan sonra serbest bırakıldı. Cep telefonu, DVD’leri, bilgisayarı, hafıza kartları ve oyun konsoluna el koyuldu.
Polisin “Bu bir tutuklama değil” açıklamasına rağmen Greenwald, olayın ‘Snowden haberleriyle ilgili olduğu’ eleştirisini yaptı. Yetkililerin amacının kendisini ‘korkutup gözdağı vermek’ olduğunu savunan Greenwald, partnerine bu şekilde muamele edilmesini ‘basın özgürlüğüne esaslı bir saldırı’ olarak niteledi. Miranda’ya terörizm veya bir terör örgütüyle ilgili hiçbir soru yöneltilmediğini anlatan Greenwald, “Benim ve diğer muhabirlerin NSA haberleriyle ilgili sorular sormuşlar. Bu bir tehdit mesajı. Anlamadığımsa şu: Nasıl oluyor da bu yaptıklarının tam tersi bir etki yaratacağını görmüyorlar? Şimdi bu haberlerin üzerine daha büyük kararlılıkla gideceğim” diyerek meydan okudu.
Brezilya Dışişleri Bakanlığı da, ‘hakkında terör suçlaması yapılmasına hiçbir gerekçe olmayan bir bireyin gözaltında tutulmasını’ eleştirdi. Af Örgütü, Miranda’nın ‘küçük intikam hesaplarının kurbanı’ olduğunu savundu.