Soçi 2014'te muhteşem açılış töreni

Soçi 2014'te muhteşem açılış töreni
Soçi 2014'te muhteşem açılış töreni
Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen 22. Kış Olimpiyat Oyunları'nın resmi açılış törenine ışık şovu arızası gölge düşürdü.

Soçi Olimpiyat Parkı içinde bulunan 40 bin seyirci kapasiteli Fisht Olimpiyat Stadı'nda gerçekleştirilen törenle bu yıl 22'ncisi düzenlenen kış oyunları başlatıldı.

Resmi tören öncesi düzenlenen gösterilerin ardından 2014'ü simgeleyen saat 20.14'te tören başladı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN EŞİYLE TÖRENE KATILDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da eşi Emine Erdoğan ile açılış törenini izledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in evsahipliği yaptığı töreni Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra çok sayıda ülkenin cumhurbaşkanı, devlet başkanı ve başbakanı da takip etti. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da açılışı izleyenler arasında yer aldı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı ve IOC İcra Kurulu Üyesi Prof. Dr. Uğur Erdener, IOC'ye üye ülkelerin olimpiyat komitesi başkanları da törene katıldı. 

ETKİNLİKLER BİR SAAT ÖNCE BAŞLADI

Saat 20.14'te yapılan açılıştan bir saat önce olimpiyat stadında etkinlikler başladı.

Mini konserlerin ardından yapılan anonsla tribünlerde her koltuğa bırakılan ışıklı madalyaların yakılmasıyla tribünlerde renkli görüntüler oluştu. 

AÇILIŞTA IŞIK ŞOVU ARIZASI
Açılış seremonisi, 5 kar tanesinin alana tepeden inmesi ve bu kar tanelerinin şekil değiştirerek olimpiyat oyunlarını sembolize eden halkalara dönüşmesini içeriyordu. Ancak kar tanelerinin halkalara dönüştüğü ışık gösterisinde halkalardan bir tanesinde arıza yaşandı. Böylece olimpiyat sembolü 4 halka ve bir kartanesinden oluşmuş oldu.