Soçi için tehlikeli sinyal: Rusya 2. kez vuruldu

Soçi için tehlikeli sinyal: Rusya 2. kez vuruldu
Soçi için tehlikeli sinyal: Rusya 2. kez vuruldu
Rusya'nın Volgograd kenti 24 saatte ikinci intihar saldırısıyla sarsıldı. Dün treleybüsü hedef alan saldırıda en az 14 kişi öldü, 27 kişi yaralandı.

Rusya, 7 Şubat’ta başlayacak Soçi Kış Olimpiyat Oyunları sebebiyle güvenlik önlemlerini iyiden iyiye sıkılaştırırken, Volgograd kenti 24 saat içerisinde ikinci kez patlamayla sarsıldı. Önceki gün bir kadın intihar eylemcisinin Volgograd-1 tren garında 17 kişiyi öldürmesinin ardından dün de bir troleybüste patlama meydana geldi. Dzerjinski bölgesinde mesai saatinin başlangıcında seyir halindeki 15 numaralı troleybüsü hedef alan saldırıda en az 14 kişi öldü, 27 kişi de yaralandı. Yaralılar arasında hamile bir kadın, 16 yaşında iki genç ve anne-babası ölen altı aylık bir bebeğin de bulunduğu belirtildi. Bir görgü tanığı şunları anlattı: “Güçlü bir patlama sesinin ardından insanların çığlıklarını duydum. Troleybüs tam bir enkaza dönmüştü.” Soçi’ye 690 km mesafede bulunan Volvograd’daki saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Soruşturma Komitesi sözcüsü Vladimir Markin ise her iki patlamanın da ‘terör saldırısı’ olarak soruşturulduğunu açıkladı. Markin, “Troleybüsteki bombayı bir erkek intihar eylemcisinin patlattığını söyleyebiliriz. Olay yerinden çıkartılan erkek cesedi kimlik tespiti için gönderildi. Patlamada 4 kilo kadar TNT kullanılmış. Tren istasyonunda kullanılan patlayıcı türüyle troleybüsteki benzerlik gösteriyor. Bu da iki saldırının birbiriyle bağlantılı olabileceği teorisini doğruluyor. İki saldırının da aynı yerde planlanmış olması muhtemel” dedi. 

Zanlı bir Rus olabilir

Rusya’nın Sesi Radyosu ise saldırganın 2012’de Dağıstan’ın Buynaksk bölgesinde militanlara katılan Pavel Peçenkin olabileceğini iddia etti. Mari El doğumlu 32 yaşındaki Peçenkin’in eski bir sağlık görevlisi olduğu belirtildi. Bir yetkili, “Pavel’in babası Nikolay ve annesi Fanaziya, oğullarını aramak için eylülde Buynaksk’a geldi. Araştırmaları başarısız oldu ancak Müslüman olduktan sonra Ensar Rusi adını alan oğulları için bir video hazırladılar” dedi. Baba Nikolay Peçenkin’in, dün DNA testi için kan verdiği de belirtildi. Volgograd’da ‘yüksek terör tehdidi’ anlamına gelen ‘sarı alarm’ durumuna geçilirken, halkın toplu taşıma araçlarına binmeye korkması sebebiyle hayat felç oldu. Ayrıca kentin başka bölgelerinde de saldırılar düzenlendiği söylentileri çıktı. Volgograd İçişleri sözcüsü Svetlana Smolyanova ise halkın endişelenmesi için bir sebep olmadığını açıklayıp “Başka bir bombalı saldırı düzenlenmedi. Söylentileri teyit edecek bilgi yok” dedi. Volgograd Valisi Sergey Bojenov da kentte 5 günlük yas ilan edildiğini ve kurbanlar anısına şehirde anıt yaptırılacağını açıkladı.
Başkent Moskova başta olmak üzere büyük kentlerde güvenlik önlemleri arttırıldı. Devlet Başkanı Vladimir Putin, FSB Başkanı Aleksandır Bortnikov’u soruşturmayı denetlemesi için Volgograd’a gönderdi.
Kafkasya Emirliği’nin lideri Doku Umarov temmuzda Soçi Olimpiyatları’nı engellemek için ‘azami güç kullanılmasını’ istemişti.