Soğuk Savaş'ın diliyle yanıt

Soğuk Savaş'ın diliyle yanıt
Soğuk Savaş'ın diliyle yanıt

Vladimir Putin, St. Petersburg daki savunma sanayii fabrikası Obukhovsky Zavod u ziyaret etti.

ABD Başkanı Barack Obama önceki gün Berlin’de nükleer silahları üçte bir oranında azaltma çağrısı yaptığı Rusya’dan olumsuz yanıt aldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ‘Stratejik caydırıcılığa sahip sistemlerin etkinliğinin azaltılmasına izin vermeyeceğini’ açıkladı. Rus silahlanma programının ele alındığı toplantıda konuşan Putin şunları söyledi: “Stratejik caydırıcılık dengesinin bozulmasına izin vermeyeceğiz. Askeri uzay savunmasının inşası devam edecek. Dünyada ve komşularımızda bu silah sistemleri geliştiriliyor. Sovyetler Birliği ve sonra Rusya Federasyonu’nun bu sistemlerden vazgeçerek Amerikalı ortaklarıyla sözleşmeler imzaladığını hatırlatmalıyım, gerçi bu anlaşmanın neden yapıldığı da anlaşılır değil.” 

ABD’nin Avrupa ’da kurduğu 

füze savunma sisteminden vazgeçmediğini hatırlatan Putin, bu konudaki kaygıların sürdüğünü vurguladı: “Yüksek hassasiyetli konvansiyonel silah sistemleri aktif biçimde geliştiriliyor. Bu silahlara sahip devletler, savunma potansiyellerini güçlendiriyor.”
Uzay savunma sisteminin, Rusya savunma sanayiinin kilit öğelerinden biri olarak kalmaya devam edeceğini belirten Putin, “ Hava ve uzay savunma birliklerinin modernleştirilmesi için 2020’ye kadar yaklaşık 106 milyar dolarlık harcama yapılacak. Bu alanda modern silah kullanma oranını 7 yılda yüzde 70’e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.
Putin’in yardımcısı Yuri Uşakov da, nükleer silahlara sahip diğer ülkelerin de benzer indirimlere gitmemesi durumunda önerinin işe yaramayacağını söyledi. Uşakov “Durum 1960’lar ya da 1970’lerde olduğu gibi, sadece ABD ve Rusya’nın konuşmasıyla karara bağlanabilecek gibi değil. Nükleer silahlar azaltılacaksa bunu sadece ABD ve Rusya’nın değil diğer ülkelerin de yapması gerek” dedi. 2010’da imzalanan START 2 Anlaşması uyarınca, iki ülke nükleer silah stokunda en fazla 1550 nükleer başlık ve 700 fırlatma rampası bulundurabiliyor.