Solcular Thatcher'ın ölümünü kutlamak için sokaklara döküldü

Solcular Thatcher'ın ölümünü kutlamak için sokaklara döküldü
Solcular Thatcher'ın ölümünü kutlamak için sokaklara döküldü
İngiltere'de binlerce solcu ve anarşist 1980'li yıllara damgasını vuran "Demir Leydi" lakaplı eski muhafazakar başbakan Margareth Thatcher'ın ölümünü kutlamak için sokaklara döküldü.

İngiltere'nin Demir Lady lakaplı eski başbakanı Margaret Thatcher'ın ölümüne üzülenler kadar, Londra’da siyahların yoğun yaşadığı Brixton mahallesinde ya da İskoçya'nın ikinci büyük şehri Glasgow'da olduğu gibi sokak partileriyle kutlayanlar da oldu.

Guardian'ın haberine göre, Bristol kentinde sokaklara dökülen binlerce kişi Demir Leydi'nin ölümünü kutlamak üzere sokak partisi düzenledi. Göstericilerle polis arasında çıkan çatışmada en az bir kişi ciddi şekilde yaralandı.

Başkent Londra'nın Brixton semtinde sokaklara dökülenler ise, Thatcher'ın ölümüne kutlamak için sabaha kadar içki içip eğlendi.

Ülkenin sanayi kentlerinden biri olan ve işçi sınıfının yoğun olduğu Liverpool'da da sokaklara dökülen göstericiler eski başbakanın ölümünü havai fişeklerle kutladı.

Göstericiler Chelsea'de de bir binanın kapısını ‘Fahişe öldü’ yazılı pankart asarak "sonuna kadar liberalizmi" savunan Demir Leydi'nin ölümünden duydukları sevinci dışa vurdu.


CENAZEDE ROTESTO KAYGISI
İngiltere basınında Thatcher'in cenaze törenine dair güvenlik kaygıları da göze çarpıyor.

Guardian Kuzey İrlandalı ayrılıkçılar ve aşırı sol gruplardan kaygılanan İngiltere polisinin, St. Paul Katedrali'nde düzenlenecek tören için yoğun güvenlik önlemleri alacağını yazıyor.

Eski başbakanın yaşamındaki dönüm noktaları ve geride bıraktığı mirasla birlikte, İngiltere basınında gelecek Çarşamba günü yapılması planlanan cenaze törenine ilişkin ayrıntılar da yer alıyor.

Gazete cenazeye birçok dünya liderinin katılmasının beklendiğini, ancak devlet töreni olmayacağı için her ülkenin devlet ve hükümet başkanları düzeyinde temsil edilmeyebileceğini söylüyor.

Guardian, törene katılacağını ilan eden ilk liderin ise, Güney Afrika'daki ırk ayrımından yana apartheid yönetiminin son lideri Frederik Willem de Klerk olduğunu belirtiyor.


SOSYAL MEDYADA PROTESTO TAKİBİ
Independent ise polisin güvenlik önlemleri kapsamında olası protesto hazırlıklarını tespit etmek için sosyal medyayı, internet forumlarını ve Blackberry telefonlardaki mesajları izleyeceğini duyuruyor.

Cenazeyle ilgili bir diğer önemli ayrıntıysa, Times'ın manşetine çıkardığı Kraliçe İkinci Elizabeth'in katılımı.

Gazete Thatcher için yapılacak törenin, Winston Churchill'den bu yana kraliyet ailesinin en üst düzeyde temsil edildiği başbakan cenazesi olacağını vurguluyor.

Times, Churchill'in 1965'teki cenazesinden bu yana altı başbakanın öldüğünü ve kraliçenin hiçbirinin cenazesine katılmadığına dikkat çekiyor.

Times, inme sonucu ölen Thatcher'ın son anlarıyla ilgili bir habere de yer veriyor.

Görgü tanıkları, geçirdiği ameliyattan sonra Ritz Oteli'nde kalmaya başlayan Thacther'in, yatağında kitap okurken felç geçirdiğini fark ettiğini söylüyor.

Felç anında Thatcher'ın yanında bir hemşire bulunduğu, doktor gelene kadarsa öldüğü belirtiliyor. 


BBC - DHA