Soma için dünyadan taziye mesajı yağıyor

Soma için dünyadan taziye mesajı yağıyor
Soma için dünyadan taziye mesajı yağıyor
Soma'daki maden faciasının ardından Türkiye'ye dünyadan taziye mesajları geldi.

Üst düzey Avrupalı siyasi yetkililer Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle duydukları üzüntüyü ve taziye mesajlarını yazılı açıklamalar ve sosyal medya mesajları aracılığıyla iletti. AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da, Soma’daki maden faciası nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a bir taziye mesajı gönderdi.

'ÖLÜ VE YARALI SAYISI BENİ DERİNDEN ŞOKE ETTİ'

Maden kazasının neden olduğu ölü ve yaralı sayısının kendisini derinden şoke ettiğini belirten Barroso, “Bu sabah düşüncelerimiz, bu trajik kazada kurbanların aileleri ve sevdiklerinin akıbetini öğrenmek için bekleyenlerle” ifadelerini kullandı. Barroso, şahsı ve AB Komisyonu adına, samimi taziye duygularını ilettiğini, Türk halkı ve hükümeti ile dayanışma içinde olduğunu belirtti. 
AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB adına yaptığı yazılı açıklamada, "Türk hükümetine ve Soma'daki trajik kazadan etkilenenlerin tümüne samimi taziyelerini ve derin sempatisini ilettiğini" belirtti. Van Rompuy, "Düşüncelerim, kurbanlar ve aileleri ile hayat kurtarmak için yoğun mücadele veren kurtarma görevlileriyle" ifadelerini kullanırken, AB'nin bu zor zamanda Türkiye'ye ihtiyaç duyabileceği her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu da vurguladı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da, olaydan büyük üzüntü duyduğunu belirtip taziyelerini iletirken daha fazla madencinin kurtarılması umudunu dile getirdi.

AB Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ise Soma'daki maden kazasından şoke olduğunu belirterek "Kurtarma çalışmalarının başarılı olmasını umuyorum. Tüm ailelere taziyelerimi sunar mağdurlara sabır dilerim" ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu'nun İnsani Yardımdan Sorumlu Üyesi Kristalina Georgieva, maden faciası nedeniyle aileler ve sevdiklerinin acılarını içten paylaştığını belirterek her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını belirtti.

‘BU TÜR KİTLESEL TRAJEDİLER ARTIK ÖNLENSİN’

AB Komisyonu'nun İstihdam ve Sosyal İşlerden Sorumlu Üyesi Laszlo Andor da mesajında, "yaşayanların tamamının kurtarılması ve bu tür kitlesel trajedilerin artık önlenmesi umudunu" dile getirdi.

AB Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström mesajında, "Soma'daki korkunç kaza sonrasında Türkiye'ye ve hayatını kaybeden madencilerin yakınlarına taziyelerimi iletiyorum" ifadelerini kullandı.

Soma faciası dış basında

Papa'dan Soma için dua


İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague da, Twitter hesabından Türkiye’ye baş sağlığı diledi. Hague, “Türkiye halkına yaşanan feci maden kazasından dolayı baş sağlığı mesajlarımı gönderiyorum” diye yazdı.

Belçika Başbakanı Elio Di Rupo da hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türk halkına en içten taziyelerini sunduğunu belirtti. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ise kazayı 'korkunç' olarak tanımlarken, Türkiye ve hayatını kaybedenlerin tüm yakınlarına en derin taziyelerini iletti.

PUTİN'DEN TAZİYE MEKTUBU

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a, Soma’da maden ocağında hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.
Kremlin’in internet sayfasında yayımlanan mektupta Putin, yaşanan hadise nedeniyle üzüntü duyduğunu, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilediğini belirtti.

‘YARALARIN EN KISA SÜREDE SARILMASI TEMENNİSİ’

İspanyol hükümeti de bir taziye mesajı yayımladı. Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yayımlanan mesajda şu ifadeler kullanıldı: ‘Manisa'nın Soma ilçesindeki kömür madeninde meydana gelen, 200'den fazla kişinin ölümüne, onlarca kişinin yaralanmasına neden olan patlamadan dolayı İspanyol hükümeti, İspanyol halkı adına, Türkiye'deki yetkililere ve Türk halkına taziyelerini iletmek ister. İspanya, halen maden altında bulunan kişilerin kurtarılması operasyonunun olumlu sonuçlanmasını ve yaraların en kısa sürede sarılmasını temenni eder."

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk da, Soma’da yaşanan maden faciası nedeniyle Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’a başsağlığı dileğinde bulundu. Yatsenyuk, taziye mesajında, Ukrayna’nın, kazadan derin üzüntü duyduğunu belirterek, Türk milletiyle beraber kazada hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarının acısı paylaştıklarını ifade etti. Yatsenyuk, hem kendi hem de hükümeti adına, kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi, yaralılara acil şifa temennisinde bulundu. 

‘İRAN HER TÜRLÜ YARDIMA HAZIR’

İran da, Soma'daki maden kazasından dolayı Türk milleti ve devletine başsağlığı diledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham tarafından yapılan yazılı açıklamada, İran milleti ve devleti adına Türk milleti ve devletine başsağlığı dileğinde bulunarak yaralılar için acil şifalar temenni edildi. Açıklamada, İran'ın arama kurtarma çalışmalarına katılmaya ve her türlü yardıma hazır olduğu da vurgulandı.

AZERBAYCAN: YARALILARA ACİL ŞİFALAR TEMENNİSİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Soma'da maden ocağında hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi. Aliyev, Gül ve Erdoğan'a gönderdiği taziye mektubunda, yaşanan elim hadise nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu ve sarsıldığını belirterek şu ifadeleri kullandı: ‘Bu faciayla ilgili üzüntünüzü paylaşıyor, size, hayatını kaybeden insanların aile ve yakınlarına, Türk halkına, hem kendi adıma hem de Azerbaycan halkı adına başsağlığı diler, yaralılara acil şifalar temenni ederim.’

KKTC'DE ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

Öte yandan KKTC Bakanlar Kurulu da, Soma’daki maden kazası nedeniyle 15 ve 16 Mayıs’ı ulusal yas ilan etti. Bu çerçevede 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yapılacak şenlikler de iptal edildi.
Ayrıca KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da başsağlığı mesajları gönderdi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, başsağlığı mesajında şunları kaydetti: “Soma’da meydana gelen elim kaza Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de büyük üzüntü yaratmıştır. Türkiye’deki kardeşlerimizin acısı, bizim de acımızdır. Dileğimiz gereken neyse yapılması ve bu tür acıların bir daha yaşanmamasıdır. Kaza sonucu yaşamını yitiren kardeşlerimize Allah’tan rahmet, tüm Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkına, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz.”