Somali'de Türk heyetinin kaldığı otele bombalı saldırı

Somali'de Türk heyetinin kaldığı otele bombalı saldırı
Somali'de Türk heyetinin kaldığı otele bombalı saldırı
Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk heyetinin kaldığı otele bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda bir Türk hafif şekilde yaralanırken; ikisi saldırgan, üçü Somali vatandaşı beş kişinin öldüğü belirtildi.

RADİKAL - Somali'nin başkenti Mogadişu'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın ziyareti öncesi, Türk heyetinin kalacağı otelin önünde bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda ikisi saldırgan 3'ü Somalili olmak üzere 5 kişi öldü, bir kişi de çevredeki camların kırılması nedeniyle yaralandı.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: 3 SOMALİLİ KARDEŞİMİZ...

Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada "Türk heyetinden ölen yok. Bu saldırının doğrudan heyetimizi hedef alıp almadığına dair incelemeler sürüyor. 3 Somalili kardeşimiz saldırıda hayatını kaybetti" dedi. Davutoğlu, “Riskler olur ama Türkiye kararlı tutumunu sürdürür” diye konuştu.

Somali'deki saldırıyı Eş Şebab örgütü üstlendi


Polis şefi Farah Nur, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Türk heyeti otelin içinde ve güvende. Araba otelin dışında patladı ve soruşturmalarımız sürüyor" ifadelerini kullandı.  Saldırının ardından NTV'ye telefon bağlantısı ile katılan Kızılay Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu, son durumu aktardı. Bombalı saldırının, Türk heyetinin kaldığı otelin dışında meydana geldiği yönünde bilgi aldıklarını belirten Güllüoğlu, "Kızılay olarak 3 yıldır Somali'de çalışıyoruz. Zaman zaman saldırılar oluyor. Bu olaya çok şaşırdığımızı söyleyemeyiz. Belki korkutmak istediler, olabilir. Bize ulaşan bilgilere göre ekibimizden ve misafirlerden ölen yada yaralanan yok" dedi.

Erdoğan Somali'ye hastane açılışı için gidiyor

ERDOĞAN ZİYARETİ İPTAL ETMEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yarın yapacağı Cibuti ziyaretinin ardından Somali'nin başkenti Mogadişu'ya geçeceği duyurulmuştu. Erdoğan, ziyaretini iptal etmedi.