Somali'deki saldırıyı Eş Şebab örgütü üstlendi

Somali'deki saldırıyı Eş Şebab örgütü üstlendi
Somali'deki saldırıyı Eş Şebab örgütü üstlendi
Somali'nin Başkenti Mogadişu Türk heyetinin kaldığı otel önünde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıyı Eş Şebab örgütü üstlendi.

RADİKAL - Somali'nin başkenti Mogadişu'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın ziyareti öncesi, Türk heyetinin kalacağı otelin önünde bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlendi. Türk heyetinin otelin içinde ve güvende olduğu açıklanırken ilk belirlemelere göre ikisi saldırgan 3'ü Somali vatandaşı olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetti.

EŞ ŞEBAB ÜSTLENDİ

Saldırıyı  daha önce de Türk Büyükelçiğine saldırı düzenleyen El Kaide bağlantılı Eş Şebab örgütü üslendi. Örgütün sözcüsü yaptığı açıklamada, "Otele saldırdık ve oradaki Somalili polislerin bir kısmını öldürdük" denildi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretiyle ilgili herhangi bir ifade kullanılmadı.

ERDOĞAN ZİYARETİ İPTAL ETMEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yarın yapacağı Cibuti ziyaretinin ardından Somali'nin başkenti Mogadişu'ya geçeceği duyurulmuştu. Erdoğan, ziyaretini iptal etmedi.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

Mogadişu’da daha önce de, Haziran 2013'te Türk Büyükelçiliği’nin ek binası önünde intihar saldırısı düzenlenmiş, çatışmada polis memuru Sinan Yılmaz şehit olmuştu. Saldırıyı Türkiye ’nin Somali’ye desteğinden rahatsız olan El Kaide bağlantılı Eş Şebab örgütü üslenmişti.