Son Girneli Rum evine dönemiyor

Son Girneli Rum evine dönemiyor
Son Girneli Rum evine dönemiyor

Girne

Kıbrıs Rum yönetimi, Girne'de yaşayan son Rum olan ve iki yıl önce tedavi için Rum tarafına giden 85 yaşındaki Angeliki Yaşar'ın KKTC'ye dönmesine izin vermiyor.

LEFKOŞA - Rum Alithia gazetesi, Rum yönetiminin, yaşamını sürekli Girne;de sürdüren, ancak sağlık sorunlarından dolayı Güney Kıbrıs'a geçen Angeliki Yaşar 'ın daimi olarak Güney Kıbrıs'ta kalmaya zorladığını, KKTC ’ye geri gelmesi halinde; yaşamak için almak zorunda olduğu " sosyal yardım ödeneğini kesmekle" tehdit ettiğini yazdı.

Girne'nin "son Kıbrıslı Rumu" olduğu belirtilen Angeliki'nin, Girne kökenli Rumların "sembolü" olduğunu kaydeden gazete , sözde "Girne belediyesi"nin, Girne’ye katkılarından ve özellikle Ay. Georgios Kilisesi’ni idame ettirmesi nedeniyle Angeliki onore ettiğini aktardı.

Gazeteye göre, Angeliki, yaklaşık iki yıl önce ayağı kırıldığı için tedavi amacıyla Rum tarafına gitti. Tedavisi başarıyla sonuçlanan Angeliki, KKTC’deki evine ve eşi Sami Yaşar’ın yanına dönmek isteyince; Rum Sosyal Yardım Dairesi tarafından kendisine verilen ödeneğin kesileceği söylendi.

Rum Sosyal Yardım Dairesi yetkilisi, Rum tarafındaki mevzuat uyarınca, Güney Kıbrıs’ta ikamet etmeyenlere ödenek verilemeyeceği gerekçesini ortaya koydu.

Gazete, KKTC'nin Karpaz bölgesinde yaşayan Rumlarla Koruçam köyünde yaşayan Maronitler için ödenek olduğunu hatırlatarak, çelişkiye dikkati çekti. (aa)


  ETİKETLER:

  KKTC

  ,

  haber

  ,

  sosyal

  ,

  yaşar