Son kurtarma da tam fiyasko

Son kurtarma da tam fiyasko
Son kurtarma da tam fiyasko
Cezayir'de ordu operasyonu sonucu 25 rehine hayatını kaybetti. Ölenler arasında yabancı rehineler de var.

Cezayir’de İslamcı militanların Mali’ye askeri operasyona misilleme olarak ele geçirdiği doğalgaz tesisindeki rehine krizine önceki gün yapılan müdahalenin bilançosu biraz belirginleşirken dün en az 25 rehinenin cesedi bulundu. İletişim Bakanı Muhammed Said, operasyonda yabancıların da aralarında olduğu 23 rehinenin ve 32 militanın öldüğünü söyledi. Militanların 6 farklı ülkelden olduğunu kaydeden Said, “Maalesef kayıpların bulunmasıyla ölü sayısı daha da artabilir” dedi. Daha sonra tesise giren ekiplerin en az 25 rehinenin cesedini bulduğu, kaçının yabancı olduğunun henüz netleşmediği belirtildi. Bir görgü tanığı, 9 Japon rehinenin militanlar tarafından öldürüldüğünü öne sürdü. 5 militanın ise tutuklandığı açıklandı. 

Sayı hâlâ netleşmedi 

Britanya Başbakanı David Cameron, 3 Britanya vatandaşının öldüğünü, üçünün kayıp olduğunu söyledi. Kayıp 5 Norveçli ve 2 Malezyalıyla ilgili durum ise belirsizliğini koruyor. Kanla İmza Atanlar Örgütü’nün Mali’deki İslamcı gruplara yönelik uluslararası operasyonun sona ermesi talebiyle Ayn Emnas bölgesindeki tesise düzenlediği saldırı sonrası rehin alınan 685 Cezayirli ve 107 yabancı kaçmış ya da serbest bırakılmıştı. Ordunun perşembe günü Britanyalı BP, Norveç’ten Statoil ve Cezayir devlet petrol şirketinin ortaklaşa işlettiği tesise düzenlediği hava saldırısında da en az 35 rehinenin öldürüldüğü iddiası tepki yaratmıştı. Yetkililer, son operasyona yönelik tepkilere yanıt olarak ordunun militanların rehineleri öldürmeye başlaması üzerine tesise müdahale ettiğini belirtti. ABD Başkanı Barack Obama, “Bu saldırı El Kaide ve Kuzey Afrika’daki diğer radikal grupların yarattığı şiddeti bir kez daha hatırlattı. Bölgedeki terörle mücadele için ortaklarımızla beraber çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

Mali ordusuna suçlama 


Mali’de Fransa ve bazı Afrika ülkelerinden askerlerin desteğiyle ülkenin kuzeyindeki İslamcı gruplara yönelik operasyon sürerken, Mali ordusunun sivillere karşı ‘orantısız şiddet’ kullandığı haberleri artıyor. Uluslararası Af Örgütü, en az 16 din adamının askerler tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Halkın orduya duyduğu nefretin İslamcı grupların kuzey bölgelerde kontolü ele geçirmesini kolaylaştırdığı ifade edildi. Askerlerin İslamcı olduğundan şüphelendiği kişilere işkence yaptığı ve savaş suçu işlediği iddia edilirken, Observer gazetesine konuşan Mali Adalet Bakanı Malick Coulibaly, “Dünyanın hiçbir ordusu mükemmel değildir” dedi.
Fransa’nın ülkenin kuzeyindeki hava saldırıları dün sürerken İslamcı gruplardan Ensaruddin hareketi, 50 Mali askeri ile 1 Fransız subayının öldürüldüğünü, 2 helikopterin de düşürüldüğünü iddia etti. BM tahminlerine göre, çatışmalar nedeniyle yaklaşık 229 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kalırken yaklaşık 150 bin kişi de çevre ülkelere sığındı. (CEZAYİR - BAMAKO / BBC- AP)