Son maçı da Obama aldı

Son maçı da Obama aldı
Son maçı da Obama aldı
ABD Başkanı Barack Obama ve Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney, dış politika konusunda kozlarını paylaşırken, gecenin kazananı olarak Obama gösterildi.

WASHINGTON - Obama ve Romney, CBS televizyonundan Bob Schieffer'in moderatörlüğünü yaptığı 90 dakikalık münazarada, dış politika konusunda tartıştı.

İki adaya, Amerika'nın dünyadaki rolü, Afganistan'daki savaş, İsrail ve İran, Ortadoğu'daki değişim süreci, terörizm ve Çin'in yükselişi şeklindeki 6 başlıkta sorular yöneltildi.

Programda, dış politika konusunda daha deneyimli olan Obama'nın kendine daha güvenli ve emin konuştuğu gözlendi.

İlk açık oturumdakinin aksine, hem Romney konuşurken hem de kendisi konuşurken sürekli rakibine bakan, zaman zaman doğrudan Romney'ye hitap eden veya sorular soran Obama'nın bu açık oturumdaki taktiği, Romney'nin değişen söylemlerini vurgulamak oldu.

Münazarada tartışılan hemen her konuda Romney'nin ön seçimlerde farklı, seçime az süre kala farklı yaklaşımlar sergilediğini söyleyen ve hatta Romney'nin cümlelerinden alıntılar yapan Obama, rakibini dış politika konusunda zayıf ve yetersiz göstermeye çalıştı ve Romney'yi kendi sözleriyle iğneledi.

“BARIŞÇIL” ROMNEY
Romney ise program boyunca Amerikalıları, Obama yönetimi altında ABD'nin gücünün ve liderliğinin azaldığına ikna etmeye odaklandı.

Romney'nin daha önce katılmadığı veya farklı yön çizdiği gibi görünen konularda, bu kez Obama'ya katılması dikkatlerden kaçmazken, Amerikan medyasında Romney'nin Obama'ya gereğinden fazla katıldığı yönünde eleştirilere rastlandı.

Romney'nin dış politikası, kampanya döneminde, önceki başkan George W. Bush yanlısı ve daha “şahin” tablo çizdiği eleştirilerine neden olurken Romney'nin bu son açık oturumda defalarca “barışın” altını çizmesi dikkate değerdi. Romney'nin, “barışçıl dünya istiyoruz”, “barışçıl prensipleri teşvik eden liderlik göstermeliyiz” gibi sözleri dikkati çekti.

OBAMA’NIN SÖZLERİ GÜLDÜRDÜ
Ordunun bütçesinin artırılması gerektiğini savunan Romney, moderatörün kendisine sorduğu “askeri bütçeyi artıracak parayı nereden bulacağına” yönelik soruya doğrudan yanıt vermekten kaçındı.

Romney, deniz kuvvetlerinin Obama döneminde zayıfladığını, yeterli gemi olmadığını söyledi.

Obama ise “Vali Romney, askeri çalışmalarımıza bakmak için yeterli zaman harcamamış olabilir. Vali Romney, deniz kuvvetlerinden bahsettiniz, 1916 yılına göre daha az gemimiz olduğunu söylediniz. Vali Bey, biz ayrıca atlarımızı ve süngülerimizi de azalttık, çünkü ordunun doğası değişti. Bizim, uçak gemilerimiz var, denizin altında giden gemilerimiz, nükleer denizaltılarımız var” dedi.

Salondaki izleyicilerin adayların konuşmalarına tepki göstermemesi istenmesine rağmen, Obama'nın bu sözlerinin ardından salondan kahkahalar duyuldu.

ROMNEY: CİHATÇILAR - OBAMA:AŞIRICILAR
Romney, terör ve aşırılıklardan bahsederken, “Müslüman dünyasının kendi içerisindeki aşırılıklarını reddedebilmesi için bir yol sunmaları gerektiğini” söyledi. “Dünyanın terör ve aşırılıklardan uzaklaşmasına yardım etmek için çok daha etkili ve kapsamlı bir stratejiye sahip olmalıyız” diyen Romney'nin, birçok kereler “cihatçı”, Obama'nın sadece “aşırıcılıklar/aşırıcılar” ifadesini kullanması dikkati çekti.

ANKETLERE GÖRE KAZANAN OBAMA
Programda, konu dış politika olmasına rağmen, iki adayın birçok kez konuları iç politikaya çekmeye çalıştığı ve ekonomi , eğitim, enerji, ticaret gibi konuları gündeme getirdiği gözlendi.

Program sonrasında Amerikan medyasınca yapılan anketlerde Obama, gecenin “kazananı” oldu.

CNN'in anketine göre, açık oturumda Obama'nın daha iyi performans gösterdiğini söyleyenlerin oranı yüzde 48 olurken, “Romney” diyenlerin oranı yüzde 40 oldu.

CBS'in anketinde de Romney yüzde 23, Obama yüzde 53 oy aldı.

Böylece, ilk açık oturumda Romney güçlü performans sergilerken, son iki münazarada Obama daha başarılı bulundu. (aa)

 


YORUM : Obama lobileri tatmin edemeyince yarış kızıştı

Prof. Dr. Hasan Köni

Kültür Üniversitesi/Hukuk Fakültesi

ABD, dış politikaya aldanan bir halk değil. Hatta her eyalet sadece kendi coğrafyasını bilir. Özellikle de Orta Amerika’dakiler kıyı eyaletlerini bile bilmez, daha içlerine kapanıktırlar. Yani dış ticareti, politikaları bilmez, ilgilenmezler. Bu nedenle kıyı eyaletlerde Musevilere hitap eden konuşmalar önemlidir. Çünkü zengin Musevi kesimi ikna etmek önemlidir. Dolayısıyla liderler kampanyalarında çoğunlukla iç politikaya döndü; vergi konusu gibi gündemleri öne çıktı. Dış politika ise Ortadoğu’daki lobinin isteklerine yöneliktir. Bu söylemler George W.Bush’un daha yumuşağı ve tabii bu Obama’nın politikasının daha lehine. Ama bugün ABD’nin ekonomik durumu ortada... Askeri harcamalar var. Mesela askeri yardımlar yapılıyor, Irak ve Afganistan savaşları, askeri kullanımlar var. Obama, bu giderleri barışa çevirmek istiyor. Ama bu politika lobileri tatmin edecek boyutta değil. O nedenle anketlere bakıldığında Obama ve Romney birbirine yakın gidiyor. Son ana kadar da böyle gidecek gibi...