Son söz Amerikan halkının

Son söz Amerikan halkının
Son söz Amerikan halkının
ABD bugün başkanlık seçimi için sandığa gidiyor. Anketler seçimin çekişmeli geçeceğini gösterse de Obama'ya Romney karşısında daha fazla şans tanınıyor. Sonucu 9 salıncak eyaletin belirlemesi bekleniyor.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

Sesleri çatladı, yüzlerine yorgunluk çöktü. Aylar süren kampanyanın son günlerinde gece yarılarına kadar mitingler düzenleyen, aynı günde en az dört eyalet gezerek her oyun peşine düşen Barack Obama ve Mitt Romney, Amerikan tarihinin belki de en heyecanlı ve en çekişmeli seçiminde karşı karşıya geldi. Ama artık söz seçmende: Obama’nın dört yıl daha görevine devam edip edemeyeceği ya da Cumhuriyetçi rakibi Romney’nin Amerikan’ın ilk “mormon” başkanı olup olamayacağı bugün kullanılacak oylar sonunda belli olacak.
CNN’in son anketine göre, iki adayın genel oy oranları yüzde 49. Ancak eyaletlerin çıkartacağı temsilciler açısından bakıldığında Obama’nın seçimi kazanma oranı yüzde 80 gibi görünüyor. İngilizceden çeviriyle “salıncak eyalet” denen dokuz eyalet açısından yapılan analizlerde, Obama’nın Beyaz Saray görevini devam ettirmesi için gerekli 270 temsilci sayısına ulaşması daha büyük olasılık olarak görünüyor.
Geleneksel olarak Demokratlara oy veren eyaletler ve bu seçimde Obama’yı destekleyeceği netleşen eyaletlerin toplam temsilci sayısı 237 olarak hesaplandığında, Başkan’ın Ohio, Iowa ve Wisconsin’i alması zaferine yetecek. Bu eyaletlerdeki anketlerde Obama’nın 1-2 puan önde olduğu kaydediliyor.
Cepte 206 temsilcisi olduğu düşünülen Romney’nin kazanması için ise Ohio’nun yanı sıra Florida, Iowa, Colorado, Virginia’yı kazanması gerekiyor. New York Times’ın istatiksel çalışmasına göre ise Obama’nın başkanlığını devam ettirme şansı yüzde 85 olarak hesaplanıyor.
Her iki aday da kampanyalarının son günlerini bu eyaletler arasında mekik dokuyarak geçirdi ve seçmenlerini oy kullanmaya çağırdı. Obama, Cumhuriyetçilerin kalesi olarak bilinen Ohio’nun Cincinnati kentindeki konuşmasında, halkı 2008’de başlatılan değişim sürecini tamamlamaya, Washington’da yerleşik statükoyu yıkmaya çağırdı. “Sadece değişimi önlemek için milyar dolarlar harcıyorlar. Gelin bunu hep beraber değiştirmeye devam edelim” diyen Obama, Romney’nin değişim ile ilgili açıklamalarını da alaya almaya devam etti.
Romney ise Virginia’da heyecanlı bir kalabalığa yaptığı konuşmada, “güçlü lider güçlü ABD ” mesajını vermeyi sürdürürken, ekonomi politikaları açısından eleştirdiği Obama’yı işsizlik konusunda verdiği sözleri tutmamakla suçladı. “Değişim, konuşmalarla ölçülemez” diyen Romney, rakibini gelmiş geçmiş en partizan başkan olmakla da itham etti.
Seçimin başta Ohio olmak üzere birçok eyalette başa baş geçmesi ve her oyun kritik önemde olması, oy kullanma süreciyle ilgili tartışmaları da giderek alevlendiriyor.

Tartışma şimdiden başladı
Demokratlar, Ohio ve Florida gibi çekişmeli eyaletlerde daha çok kendilerine yakın bölgelerde erken oy kullanımının kısıtlandığını savunuyor. Florida’da mahkemeye başvuran Demokrat Parti , Ohio’nun Cumhuriyetçi eyalet sekreterini de seçim yasasını çiğnemekle suçluyor. Tüm çekişmelere karşın her iki tarafın bir isteği de seçimin salı gecesi tamamlanarak, 2000’de olduğu gibi bir kaosun ortaya çıkmaması.

Obama’nın seçim vaatleri: 
Üretimini yurtdışında yapan şirketler artık vergi muafiyetinden yararlanamayacak. Bu kaynak, ABD’de üretim yapanlara aktarılacak. Yollar ve köprüler yeniden inşa edilecek, böylece istihdam sağlanacak. Sağlık reformu sürecek. Daha yetenekli işgücü için 2 milyon kişiye eğitim verilecek. 100 bin matematik-fen öğretmeni kadroya alınacak. ABD, dünyanın en güçlü ordusu olmaya devam edecek. Ama sorunlar diplomasiyle çözülecek. Güneş ve rüzgâr enerjisine yatırımlar sürecek. Doğalgaz rezervleri işletilip 600 bin kişiye istihdam sağlanacak. Kapsamlı göçmen yasası yapılacak.

Romney’nin seçim vaatleri: 
Kamu harcamaları azaltılacak, bunun için Obamacare (sağlık reformu) yürürlükten kalkacak. Ülkenin altyapısı, kamu yatırımı ve özel girişimle birleştirilerek yenilenecek. Daha rekabetçi bir ekonomi için marjinal vergiler kaldırılacak. İşverenlerin vergisi de azalacak. Savunma harcaması kısıtlaması kaldırılacak. İsrail’le askeri işbirliği ve eşgüdüm artacak. Sınırdan göçmen geçişine karşı yüksek teknolojik çit tamamlanacak.  (HDN)