SpaceX Falcon 9 roketi havada infilak etti

SpaceX Falcon 9 roketi havada infilak etti
SpaceX Falcon 9 roketi havada infilak etti
Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) malzeme taşıyan SpaceX firmasının Falcon 9 insansız roketi, havada infilak etti. 2.5 ton yükü bulunan roket, uzay istasyonuna yapacağı sekizinci kargo görevinde infilak ederek bu kez de başarısız oldu.

RADİKAL- Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssünden bugün TSİ 17.21'de, yerel saatle öğleden önce 10.21'de yapılan ateşlemenin 2 dakika sonrasında, saniyede 1 kilometre hıza ulaşmasının hemen ardından infilak ederek parçalara ayrıldı.
Roketin, UUİ'deki mürettebata malzemeyle birlikte Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesine (NASA) ait gelecekteki ticari kapsül mürettebatı için yeni bir yerleştirme portu taşıdığı belirtildi.

PATLAMA NEDENİ ARAŞTIRILIYOR

Patlamanın "yükselme esnasında bilinmeyen bir sorun nedeniyle" çıktığı sanılırken, konuyla ilgili açıklamanın daha sonra yapılacağı bildirildi.
Daha önce de fırlatma ve iniş sırasında sorun yaşayan SpaceX firması, ateşlemede başarılı olması durumunda roket kargo bölmesinden ayrıldıktan sonra dikey iniş gerçekleştirmeyi deneyecekti.


Firma, daha önce 3 kez Falcon 9'u Dünya'ya tek parça ve sağlam döndürebilmeyi başarabilmişti. İniş denemesi için Florida açıklarında yüzer platform hazır bekliyordu. Daha önce uzaya kargo göndermek amacıyla 28 Nisan'da ateşlenen Rusya'ya ait Progress aracı rotadan çıkmış ve 8 Mayıs'ta Dünya'ya düşmüştü.

Merezi Kaliforniya'da bulunan SpaceX firması, ilk denemesini 2012'de yapmıştı.

(AA)


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  NASA

  ,

  Rusya

  ,

  patlama

  ,

  Bugün

  ,

  platform

  ,

  firma

  ,

  ROKET