Spiegel: Suriye çatışmasında Türkiye çıkmaz sokakta

Spiegel: Suriye çatışmasında Türkiye çıkmaz sokakta
Spiegel: Suriye çatışmasında Türkiye çıkmaz sokakta
Almanya'nın önemli dergilerinden Der Spiegel'in internet edisyonu Spiegel Online, Türkiye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye politikasına ilişkin bir makale yayınladı.

Radikal.com.tr – Almanya’nın önemli dergilerinden Der Spiegel’in internet edisyonu Spiegel Online, Türkiye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Suriye politikasına ilişkin bir makale yayınladı.

Raniah Salloum imzasıyla yayınlanan yazıda, Başbakan Erdoğan ve hükümetin Suriye politikası “çıkmaz sokakta manevra yapmaya” benzetildi.

Raniah Salloum’un yazısından bazı satır başları şöyle:

“Başbakan Erdoğan, diktatör Esad’ı kararlı bir şekilde terk etti. Ancak Türkiye Başbakanı hesaplarında bir yanlışlık yaptı: Suriye’de savaş halen devam ediyor. Ve diğer yandan Erdoğan’ın Şam stratejisine karşı Türkiye’de memnuniyetsizlik artıyor.”

“Türkiye Başbakanı, perşembe günü ABD Başkanı Barack Obama’yla buluştuğunda, Suriye üzerine çokça konuşacak. Erdoğan’ın, ‘Suriye’deki muhaliflere desteğini artırması’ için ABD Başkanı’na baskı yapacağı tahmin ediliyor.
Ancak, Suriye çatışması konusunda çıkmaz sokakta manevra yapmaya çalışsa da Erdoğan ne yazık ki bu çıkmazdan kolayca kurtulamayacak.”

“Reyhanlı’daki patlamalarda en az 51 kişi hayatını kaybederken, 100’den fazla kişi de yaralandı. Bu ağır kayıp Hükümet liderinin Suriye politikasını zora soktu. Başbakana eleştiriler artmaya başladı. Reyhanlı’daki patlamalar, Türkiye hükümetiyle muhalefeti arasında, Ankara’nın PKK lideri Abdullah Öcalan’la yürüttüğü barış çabalarının dışında, yeni bir çatlak daha oluşturdu.”


  http://www.radikal.com.tr/1133538113353814

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - noelon

  bizim örf ve adetlerimizde vardır... ilk önce gidersin, büyüğünün bir elini öpersin, bir hayır duasını alırsın, isteyeceğin birşey var ise sonra istersin... ha bu duruma özel bir de istemeden önce sopaya göz atmak gerekecek... ne olur ne olmaz sırtına inmeyeceğinden emin olmak lazım değil mi? hoş büyüktür... sever de döver de...

  3 Maymun - hyperiq

  Merkez medya resmen 3 maymunu oynuyor. Hele şu Reyhanlıda halkın barbarca Suriyelileri öldürdüğü iddiası mide bulandıracak düzeyde. Resmen hükümetin borozanları ötüyor dedirtiyor. Hükümetin samimiyetine inanmıyorum. Yayın yasağı eğer hükümetin alnı açıksa madem yayın yasağını kaldırsın cesaret ediyorlarsa. Resmen rezalet yaşanıyor ve büyük manipulasyon kabak gibi ortada.

  HAKSIZDA SAYILMAZLAR. - pispor

  Türkiyenin Süriye politikası başından beri yanlıştı.Yanlışın başında Türkiyenin ÖSO nu desteklemesi ve taraf tutuması idi.Türkiye ÖSO na taraf oldu ama gerekeni de yapmadı.yoksa muhallifler şimdi savaşı bitirmişlerdi.Türkiye ne ara bulucu oldu nede tam destek verdi.Sadece ümit verdi ama o ümit çok kan akmasına ve kanın akmaya devam etmesine sebep oldu.Türkiye çok büyük yanlışlar yaptı.uluslararası siyasette de çok puan kaybetti.süriye bu gün kan gölü ise ve bundan Halkımızda zarar görüyorsa Reyhanlıdaki katliamın da içinde olduğu bu duruma Yanlış politikanın sebepleridir.

  Sevinmek - esiroglu

  Suriye ile ilgili gelinen noktada son günlerde batı medyasının sevindirik bir hali var. Enteresan değil mi? Medya sahiplerini araştırmadım ama araştırılsa ne çıkacağını iyi tahmin ediyorum. Kurun bağlantıyı..

  bizim gazetecilerimiz. - kaşınan adam

  Bizim gazetecilerimiz Tayyip beyi nasıl pohpohlarım diye düşünüp gerçekleri yazmağa korkarken, yabancılar gerçekleri şamar gibi suratımıza vuruyor..

  Nasihat... - serseriser

  "Durmak yok yola devam" diyerek kafana göre takılırsan kaybolursun... Abilerin senin büyüklerindir, onların sözünden çıkmamalısın... Bazı abiler yol gösterir "hadi yürü" der, ama sen yürümek yerine koşarsan abinin dediği yolda gitsen de hız sınırlamasına uymadığın için kaybolursun... Bundan sonra abinin dediğini yap ama O'na güvenerek kimseye posta koyup kabadayılık yapma... Hani "dikleşmeyeceğiz ama dik duracağız" diye güzel bir söz var ya... Garibanları görünce de dikleşme... Unutma onların da abileri var... Abiler önümüzdeki günlerde toplanıp karar verecek, sen de çaresiz "tamam abi" deyip yapacaksın... Şimdi abinden nasihatı al, evine dön, uslu uslu otur ba'kiim...

  RTE, KEŞKE DIŞ BASINIDA ELE GEÇİRSE..:) - bander

  RTE nin neden ilk icraat olarak Türkiye basınını ele geçirmeye çalıştığı çok net bir şekilde ortaya çıkmakta... demokrasi islamcının genleri ters. Padişahlık isteruk:))