Srebrenitsa'nın acısı sürüyor

Srebrenitsa'nın acısı sürüyor
Srebrenitsa'nın acısı sürüyor
Avrupa'nın orta yerinde 17 yıl önce yaşanan Srebrenitsa soykırımı, çok sayıda merkezde gözyaşlarıyla kınandı. Srebrenitsa'da izlerine yeni rastlanan 520 kurban, on binlerce insan eşliğinde toprağa verildi. Taksim'de ise kahve fincanlarıyla 'soykırım anıtı' oluşturuldu

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa coğrafyasında yaşanan en büyük katliamın gerçekleştiği yer Srebrenitsa’da acı ve hüzün devam ediyor.

Katliamın 17. yılında Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen on binler, törenlerin yapılacağı Potoçari Şehitliği’nde toplanırken, üç gün önce Tuzla kentinde başlayan Ölüm Yürüyüşü’ne katılanların da alana varmasıyla birlikte anma törenleri de başladı. Srebrenitsa’da 17 yıl önce katledilen 8 bin 372 kurbandan toplu mezarlarda cesetleri bulunan 520 kişi dün kılınan cenaze namazıyla toprağa verilirken, kaybettikleri kurbanların aradan yıllar geçse de yakınlarını, buldukları kalıntılarıyla toprağa veren Boşnaklar, hem hüznü hem de yakınlarının cenazelerini bulmuş olmanın buruk sevincini yaşadı.

Törenlerde Türkiye’yi Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ temsil etti. İstanbul , Üsküp ve Belgrad başta olmak üzere çeşitli yerlerde anma törenleri düzenlenirken, katliam sonrası Sırpların yoğun olarak yaşadığı Srebrenitsa’da ise Sırp milliyetçileri tarafından ‘şenlik’ organize edildi.

Ne olmuştu?
Bosna’da BM’nin güvenli ilan ettiği Srebrenitsa, Temmuz 1995’te Sırp birlikleri tarafından işgal edildi. İşgal üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edildi. Kamyonlara bindirilen Boşnaklardan 8 bin 372’si götürüldükleri ormanlık alanlarda katledildi. Katledilenlerin cenazeleri, çeşitli toplu mezarlara gömüldü. Yapılan çalışmalar sonucu Srebrenitsa ve çevresinde açılan toplu mezarlarda çok sayıda soykırım kurbanının cesetlerine ait kalıntılar bulundu. Hâlâ yaklaşık bin 500 ile 2 bin arasında soykırım kurbanının cesedine ulaşılamadı. Her sene bulunan yeni cenazeler, 11 Temmuz’da düzenlenen törenle toprağa veriliyor. Sadece bu yıl kalıntısı ortaya çıkarılan cenaze sayısı 520.