Sri Lanka'da, BM yetkililerine protesto

Sri Lanka'da, BM yetkililerine protesto
Sri Lanka'da, BM yetkililerine protesto
Sri Lanka'da yüzlerce kişi, 25 yıl süren iç savaş sırasındaki insan hakları ihlallerini görüşmek üzere ülkeye gelen Birleşmiş Milletler yetkililerini protesto etti.

Ulusal Miras Partisi üyesi 300 kadar Budist rahip, BM ofisinin karşısında prostesto gösterisi. Protestocular 2009 yılında sona eren iç savaşın ardından kötü insan hakları sicili için kendilerine yöneltilen eleştirilere tepki gösterdiklerini belirtti.

Bu arada, BM İnsan Hakları Komisyonu'ndan 3 temsilci Sri Lanka'lı hükümet yetkilileri ve Tamilli politikacılarla savaş sırasında harap olan bölgede bir araya geldi ve incelemelere başladı.

BM konseyi her iki tarafın da iç savaş sırasında işlediği iddia edilen insan hakları ihlalleri ve savaş suçlarını soruşturmak üzere yapılan çağrı üzerine ülkeye geldi.

ABD de Sri Lanka'daki iç savaş sırasında işlendiği iddia edilen insan hakları ihlallerinin acilen soruşturulmasını talep etmişti.

Sri Lanka'da 25 yıl süren iç savaş, ülkedeki Tamil azınlığın bağımsız bir ülke kurması için silahlı mücadele veren Tamil Tiger gerillalarının 2009 yılında yenilgiye uğramasıyla sona ermişti. (aa)