SSCB'nin son devlet başkanı kitap tanıttı

SSCB'nin son devlet başkanı kitap tanıttı
SSCB'nin son devlet başkanı kitap tanıttı
SSCB'nin son devlet başkanı Gorbaçov, "Perestroyka"nın 25. yıl dönümüyle ilgili kitabın tanıtımını yaptı

MOSKOVA- Sovyetler Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, siyasi yönetim, yürütme ve yargı sisteminin yeniden yapılandırılması anlamına gelen "Perestroyka" dönemini anlatan "Zamanın Çağrısına Yanıt Vermek" adlı kitabın tanıtımını yaptı.

Gorbaçov, bir grup araştırmacının Gorbaçov Vakfının arşivlerine dayanarak kaleme aldığı kitabı, yazarlardan Anatoliy Çernyaev ile düzenlediği basın toplantısında tanıttı.

Perestroyka’nın olumlu yönlerini anlatan Gorbaçov, "Ekonomik ve siyasal reformları başlattıktan sonra ülkeyi gezmeye başladım. Reformların ne kadar işlediğini öğrenmek istiyordum. Araba fabrikalarını ziyaret ettiğimde üretimin durduğunu gördüm. Dnepropetrovsk’e gittiğimde toplantı yaptığım salonda bulunanların tamamı ’Evet aynen böyle devam edelim’ diye destek verdi. Minsk’te halkla çok iyi görüşme oldu. Ondan sonra Doğu Sibirya’ya gittik" dedi.

Gorbaçov, Doğu Sibirya gezisini hala unutamadığını belirterek, "Nijnevartovsk’tan başlayarak Ust-Kamenogorsk’a kadar gezdik. Urengoy gençleri hep beraber meydana çıkarak sorunlarını teker teker anlattı. Suudi Arabistan ile ABD bizi yıkmak için anlaşmışlar ve bir varil petrolün fiyatını 11 dolara kadar indirmişlerdi. O zaman büyük paralar kaybetmiştik. Samara’ya gittim. Yerel yönetimde hiçbir sorun ve hareket görünmüyordu. Sanki zaman makinesi beni birkaç yıla geri atmıştı" ifadesini kullandı.

"Perestroyka" kavramını iktidara geldikten bir yıl sonra Nisan 1986’da Tolyatti Avtovaz araba fabrikasını ziyareti sırasında ilk defa telafuz eden Gorbaçov, Politbüro’da kendisine yakın isimleri yanına alarak iktidarını güçlendirmeye çalışmıştı.

İlk devrimin parti içinde yapılması gereğine inanan Gorbaçov, "Partide küçük bir devrim yapmadan bir şey yapamayız, çünkü gerçek iktidar parti organlarındadır" açıklamasıyla iç politika reformlarını süratlendirmişti.

SSCB’nin sonunu hazırlayan Perestroyka’nın dış dünyaya etkileri de hala günümüzde tartışılan konulardan birini oluştururken, kitabın yazarlarından Çernyaev, bu konuda devam eden tartışmalara yanıt verebilmeyi amaçladıklarını
söyledi. Çernyaev, dokümanlara dayalı kitap yazma fikrinin ise Gorbaçov’a ait olduğunu vurguladı.

Kitabın tanıtımıyla ilgili toplantıya, Sovyetler döneminden çok sayıda siyasetçi, analist, profesör ve gazeteci katıldı. (aa)