Stajyer adayına 'ülkende tecavüz var' reddi

Stajyer adayına 'ülkende tecavüz var' reddi
Stajyer adayına 'ülkende tecavüz var' reddi
Almanya'da bir öğretim görevlisi, Hintli bir erkek öğrencinin staj başvurusunu 'Hindistan'da tecavüz sorunu olduğu' gerekçesiyle reddetti. Profesör, gelen yoğun eleştirilerin ardından özür diledi.

RADİKAL - Almanya'da Leipzig Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Annette Beck-Sickinger, staj için başvuru yapan erkek Hintli öğrenciyi, "Hindistan'da tecavüz sorunu olduğu" ve "bu nedenle Hintli erkek öğrencileri staja kabul etmediği"ni belirterek reddetti. Öğretim görevlisi "Grubumda çok sayıda kadın çalışan var bu nedenle söz konusu tavrı desteklemem mümkün değil" ifadelerini kullandı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, stajyer adayının itirazına başka bir email ile yanıt veren profesör, bunun bir genelleme olduğunu ve bireylere uygulanamayacağını kabul ettiğini belirtti. Ancak email şöyle devam etti:

Tecavüz belgeseli 'ülke genelinde' yasak!

' AVRUPA 'YI ETKİLEYECEK KARARLAR ALABİLİRİZ'

"Hindistan toplumunun uzun yıllardır süren tecavüz sorununu çözememesi anlaşılır bir durum değil. Her hafta Hindistan'dan haberler geliyor, özellikle de 'toplu tecavüz' vakalarının oluşturduğu tehdit ortada. Bu durum benim açımdan toplumun kadınlara olan yaklaşımını da ortaya koyuyor. Ayrıca kadın turistler de gruplar halindeki erkekler tarafından kaçırılarak taciz ediliyor. Almanya'daki çoğu kadın profesör bu nedenlerle Hintli erkek öğrencileri kabul etmeyecek. Diğer Avrupa kadın kuruluşları da bize katılacak. Elbette Hindistan toplumunu değiştiremeyiz ya da etkileyemeyiz, ancak sonuçları Avrupa'yı etkileyecek kararlar alabiliriz."

Hapishaneyi basıp tecavüzcüyü kaçırdılar ve kent meydanında linç ettiler

'HİNDİSTAN TECAVÜZCÜLER ÜLKESİ DEĞİLDİR'

Emaillerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından, Alman profesöre öfke büyüdü. Bunun üzerine Twitter hesabından bir açıklama yapan Almanya'nın Hindistan Büyükelçisi Michael Steiner, Annette Beck-Sickinger'in ret gerekçesine kesinlikle karşı çıktığını, bu ifadelerin "Hintli erkeklere yönelik ayrımcı bir genelleme" olduğunu belirtti ve "Hindistan tecavüzcüler ülkesi değildir" dedi. Büyükelçi, Alman profesörü Hindistan hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve "bir profesöre yakışmayacak şekilde" basite indirgeyen bu yaklaşımı düzeltmeye davet etti.

Delhi tecavüzcünün savunması: Gece dışarı çıkmasaydı

ÖZÜR DİLEDİ

Tepkiler üzerine Annette Beck-Sickinger pişmanlığını dile getiren bir özür açıklaması yayımladı. Özürde şu ifadelere yer verildi: "Hata ettim. Üzdüğüm, sıkıntı verdiğim herkesten içtenlikle özür dilerim."

Hindistan'da yine bir kadına tecavüz edip ağaca astılar

Hindistan'da tecavüzcüyü linç eden 22 kişiye gözaltı