Starbucks'tan 'Türk balonu' özrü

Starbucks'tan 'Türk balonu' özrü
Starbucks'tan 'Türk balonu' özrü
Amerikan kahve zinciri Starbucks, aynı fotoğraf karesinde Ermeni kadınlarla Türk bayrağının bulunduğu balonları bir arada gösteren bir poster yaptı. Gelen tepkiler üzerine firma özür dileyerek posteri kaldırma kararı aldı

RADİKAL – Amerikan kahve zinciri Starbucks, Los Angeles’taki bir şubesine Ermeni kadınlara özgü kıyafetlerle Türk bayrağının aynı karede bulunduğu poster için özür diledi. Firma, posterin kullanılmayacağını açıkladı.

Daily Mail’de yer alan habere göre, Ermeni kadınların kahve içtiği posterde, gökyüzünde Türk bayraklı balonlar görülüyor. Bu yıl ‘Ermeni Soykırımı’nın 100’üncü yılı olması sebebiyle ABD ’de yaşayan Ermenilerin tepkisini çeken poster hakkında sosyal medyada da birçok yorum yapıldı. 


'MÜŞTERİLERİMİZİ ÜZDÜĞÜMÜZ İÇİN ÖZÜR DİLERİZ'

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), Starbucks posterini Facebook sayfasından “Starbucks neden geleneksel Ermeni kıyafeti giymiş kadınların, Ermeni Soykırımı esnasında sistematik bir şekilde Ermeni kadınları mağdur eden ve insanlık suçunu reddeden Türkiye devletini kutlayan bir fotoğrafını kullanıyor?” sözleriyle paylaştı.

Los Angeles’ta yaklaşık 440 bin Ermeni asıllı kişinin yaşadığı bilinirken, firma ANCA’nın Facebook sayfasına bir özür mesajı yazdı ve posterlerin kullanımdan kaldırılacağını bildirdi. Starbucks tarafından yapılan açıklamada, “Toplumun iletişim kurması için bir yer sunmak bizim işimizin temeli ve tüm şubelerimizde yerelle bağlantılı olmak istiyoruz. Burada yanlış davrandık ve müşterilerimizi ve toplumu üzdüğümüz için özür dileriz” ifadesi kullanıldı.

'ÇOK UYGUN' YANIT

ANCA’dan Aram Hamparian, Guardian’a yaptığı açıklamada, posteri 18 Şubat’ta gördüklerini ve konu hakkında birçok şikayet aldıklarını söyledi. Hamparian, Starbucks’ın şikayetlere “çok uygun” şekilde yanıt verdiğini de sözlerine ekledi.


  http://www.radikal.com.tr/129828912982894

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aman kedi gibi örtelim, millet uyanmasın - izninizle

  Halk oyunları bir, halk giysileri bir, suratlar bir, yemekler bir, davranışlar bir. Anadolu'nun yerlisi Ermeri ve Rumlar ile Asya'dan gelen pagan Türkmenler yüzyıllar içinde müslümanlığa geçmiş. Geçmeyenleri de tekmeyle kovmuşuz. Kovamadığımızı hain, kahpe, kafir, kızılbaş diye hala eziyoruz.

  ermeni? - user649322

  gayet bir turk halk giysisi de olabilir bu. dertleri turk bayragi.

  Siz şimdiden kabul etmişsiniz... - user491819

  "Bu yıl ?Ermeni Soykırımı?nın 100?üncü yılı olması sebebiyle ABD ?de yaşayan Ermenilerin tepkisini çeken poster hakkında sosyal medyada da birçok yorum yapıldı." Diyorsunuz.Yani bizlerin Ermenilere soykırım yaptığını kabul ediyorsunuz.Allah akıl, fikir versin...

  Etnik tahlil - user650483

  Fotoğraftaki kadınların Türk veya Ermeni olduklarına hangi kritere göre karar verdiniz? Yüz hatlarından veya kıyafetten etnik tahlil mi yapıyorsunuz? Anadolu'nun ortak kültür mirası olan yiyecek, kıyafet, vs. öğeleri etnik temelli olarak Türk, Kürt, Ermeni şeklinde ayırmak doğru mu?