Stephen Hawking'den İsrail'i kızdıracak adım

Stephen Hawking'den İsrail'i kızdıracak adım
Stephen Hawking'den İsrail'i kızdıracak adım
Ünlü fizikçi Stephen Hawking, İsrail'in Filistinlilere yönelik şiddetini protesto etmek amacıyla ülkedeki bilimsel organizasyonları boykot eden akademisyenler arasına katıldı.

Stephen Hawking, daha önce katılma kararı aldığı ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in himayesinde Kudüs’te düzenlenecek olan “Facing Tomorrow” konferansına gitmeme kararı aldı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre dünyanın dört bir yanından binlerce katılımcının ve önemli kişilerin katılacağı ve bu yıl beşincisi düzenlenen konferans aynı zamanda Peres’in 90’ıncı yaş gününü kutlamayı amaçlıyor.

Sağlık durumu pek iyi olmayan Hawking’in geçtiğimiz hafta Peres’e bir mektup yazarak fikrini değiştirdiğini ve konferansa katılmayı düşünmediğini bildirdiği ortaya çıktı.

İngiltere Filistin Üniversiteleri Komitesi tarafından Hawking’in onayıyla yayımlanan bir açıklamada, ünlü fizikçinin “boykota uyma kararını, Filistin konusundaki bilgisi ve oradaki akademik bağlantılarının söz birliğiyle verdiği tavsiyeler üzerine bağımsız bir şekilde aldığı” belirtildi.

Hawking’in kararı, İsrail akademik kurumlarını hedef alan boykot, mahrum bırakma ve yaptırım kampanyası için yeni bir zafer olarak görülüyor. Noam Chomsky gibi isimler de boykota verdikleri destekle hatırlanıyor.